Karavan Hayatı

Karavan Hayatının Zorlukları Var Mı?

Seyahat etmeyi sevenler ve alternatif yaşam biçimlerine ilgi duyanlar için karavanda yaşamak veya karavanla seyahat etmek ilgi çekicidir. Karavan hayatı ortaya çıktığı günden beri popülerlik kazanmaya ve her yeni nesli etkilemeye devam ediyor. Çekici tarafları olduğu kadar karavan hayatının zorlukları da var tabii ki. Gelin bu yazımızda karavanda yaşamanın ne gibi zorlukları var, birlikte inceleyelim.

Doğruyu söylemek gerekirse karavanda yaşamanın pek çok açıdan güzellikleri olduğu gibi bir o kadar da zorlukları vardır. Sosyal medyada karavanı hayatının bir parçası haline getirmiş kişileri takip ediyorsanız baştan söyleyelim: aslında her şey gözüktüğü kadar güzel değil. Zaten sosyal medyanın tam olarak gerçekleri yansıtmadığını söylememize gerek yok. Ancak bir manzara kenarında gözüken karavan fotoğrafının ya da derli toplu bir karavan içi fotoğrafının çekildiği an dışındaki yaşamı içermediğinin altını çizmekte fayda var.

Tertemiz ve düzenli gördüğünüz karavan içi fotoğraflarının, karavanda yaşarken aslında o kadar da düzenli gözükmediğinin farkına varmalısınız. Çünkü gerçekten o fotoğraftaki karavanda yaşayan birileri varsa, fotoğraf çekildikten sonra yapılan yemeğin ardından karavanın içi muhtemelen bir savaş alanına dönmüştür. Yine de her şeye rağmen, çekilen zorluklara dayanabilmek için fazlasıyla nefes kesici anlar yaşayacağınız gerçeğini de inkar edemeyiz.

Mekanik Sorunlar

Karavan hayatının zorlukları dediğimizde ilk akla gelen sorun teknik sorunlardır. Eğer aldığınız ya da kiraladığınız karavanın yaşı büyükse veya ciddi bir bakımdan geçmediyse yolda bir takım mekanik sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Sıcak bir yaz gününde çalışmaya klima, dağın başında çalıştıramadığınız akü, yağışlı havada çamura saplanan tekerler veya kilidini takmayı unuttuğunuz için ilk dönemeçte açılıp içindeki her şeyi etrafa saçan dolaplar ilk aklımıza gelen sorunların başını çekiyor.

Yakınınızda bir tamirci yoksa ya da çok az kişinin gittiği yerlere seyahat etmekten keyif alıyorsanız yolda karşılaşacağınız mekanik sorunları kendiniz çözmeniz gerekecektir. İhtiyacınız olan bir parçayı o anda olduğunuz şehirde bulamazsanız bir çekicinin sizi o parçanın bulunduğu şehre götürmesi gerekebilir. Yine de karşılaştığınız ilk zorluktan sizi kurtaracak ilk şeyin de kendi elleriniz olacağını aklınızda tutmalısınız. Karavan hayatı karşınıza çıkardığı zorluklarla bile size normal şartlar altında öğrenemeyeceğiniz çeşitli deneyimler sunmayı bilir.

Temiz Kalmak

Bazen kokabilirsiniz. Her zaman ılık bir su ile temiz bir yerde duş alacağınızı düşünmeyin. Bazen buz gibi bir göle atlamak zorunda kalabilir ya da benzinlik tuvaletinde saçınızı yıkamak durumunda kalabilirsiniz. Çamaşırlarınızı her hafta yıkayamayabilirsiniz. Hatta çoğu zaman çamaşır makinesi bulmak sizin için lüks olabilir.

Ücretsiz Kamp Alanı Bulmak

Uzun süredir kamp yapıyorsanız aslında ücretsiz kamp alanı bulmak o kadar da zor değil. Ancak bu yaşam tarzına yeni geçiyorsanız bir süre zorlanabilirsiniz. Ancak yoğun nüfuslu ve kent alanlarına ücretsiz kamp alanı bulmak biraz daha zordur. Otoparklarda konaklamak, tenha yerlerde kalmak ya da ücretsiz olduğunu düşünerek konakladığınız yerden ayrılırken ücret istenmesi veya siz gece uyurken cama tıklatan birinin arabanızı bulunduğu yerden çekmenizi istemesi olasıdır.

Elveda Demek

Karavanla seyahat ederken hiç olmadığı kadar fazla insanla tanışırsınız. Bu çok güzeldir çünkü yeni insanlar, yeni yaşam hikayeleri, öğrenecek yeni şeyler ve yeni dostluklar anlamına gelir. Ancak her merhaba sonunda bir elvedayı da doğurur. Bu da karavan hayatının zorlukları arasında sayılabilecek en zor anlarından biridir. Daha da zoru, yerleşik yaşamınızdaki evlerinizden, arkadaşlarınızdan ve ailenizden neredeyse her zaman uzak kalacak olmanızdır. Şimdi gelsin görüntülü aramalar…

Verimli Çalışmak

Dışarıda yaşamak çok özel bir deneyim. Birçok farklı insanla tanışıp yeni yerler görür ve deneyimlerinize deneyim katarsınız. Ancak bir yandan da çalışmanız ve para kazanmanız gerekir. Bazen kesintisiz çalışmanız zor olabilir. Odaklanmak için sessiz bir yer bulmak, internete erişim sağlamak ya da işiniz için gerekli ögelere ulaşmak sizi zorlayabilir. Güneşin az olduğu havalarda gerekli elektronik eşyalarınıza yetecek kadar güneş enerjisi üretilememiş olabilir. Uzaktan çalışan kişilerin karavan hayatının zorlukları ile ilgili önceden düşünerek planlar yapması gerekebilir.

Sınırlı Alan

Geleneksel bir evde yalnız kalabileceğiniz bir oda, yemeğinizi yaptığınız ayrı bir alan ve oturup televizyon izlediğiniz bir koltuk, uyuduğunuz ayrı bir yatak karavanda yaşamaktan uzak deneyimlerdir. Karavanınızda bu yaşam alanlarının hepsi aynı yerdedir. Her gün farklı tişört giydiğiniz giysi dolabınız yerine birkaç santimetrelik bir kıyafet dolabınız olur. Kocaman ev buzdolabınızın içini doldurduğunuz gibi çeşit çeşit yiyeceklerle doldurabileceğiniz bir buzdolabınız bile olmayabilir. Yemek yedikten sonra hemen masayı toplamazsanız çalışacağınız bir masa bulamayabilirsiniz.

Gizlilik

Kişisel alan mı? Unutun gitsin. Karavanınızı paylaştığınız kişi ile iyi anlaştığınızdan ve yaşayacağınız sorunlara çözüm odaklı yaklaşacağınızdan emin olun.

Sıcak ve Soğuk Hava Şartları

Karavan berbat sıcak havalarda veya kanınızı donduran soğuklarda içinde kalacağınız evinizdir. Dolayısıyla hava şartlarına uygun şekilde donatılmış bir karavana sahip değilseniz sizi en zorlayacak şeylerden biri de bu olacaktır.

Yemek Pişirmek

Geniş bir tezgahta yayılarak yemek yapmayı unutun. Kullandığınız her ürünü hemen temizlemezseniz yemek yaparken salçalı sosa bulanmış kaşıkla puding karıştırmanız gerekebilir. Çok merak ettiğiniz bir yere seyahat ederken oraya vardığınızda yemeğinizin ana malzemesini unutmuş olmanız ve yakınlarda market bulamamanız hayatınızın bir parçası haline gelebilir. Karavanda yemek yaparken her zamankinden daha programlı ve titiz olmanız gerekir.

Bütün bu zorlukları katlanabilir hale getiren ise yolda karşınıza çıkacak maceraların şehir yaşamındaki monotonlukta karşınıza çıkmayacağını bilmek ve her gün farklı bir yerde uyanabilmek. Böyle olunca, zorluklar baş edilebilir bir hal alıyor ve üstesinden gelindiğinde maceranıza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

 


Türkiye’de konaklayabileceğiniz birbirinden farklı yerlerdeki karavan kamp alanlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


 

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.