Karavan Hayatı

Karavanda Nasıl Yemek Yapılır?

Karavanda yemek pişirmenin en iyi yollarını, yemek yapmayı kolaylaştıracak ipuçlarını bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz. Karavanda yaşıyor ya da karavan ile seyahat etmek istiyorsanız küçük bir alanda yemek yapma konusunda sizi rahatlatacak önerilerimizi not almak isteyebilirsiniz. Karavanda nasıl yemek yapılır gelin bu konuya biraz açıklık getirelim.

Elbette birçok karavanda yemek yapmak için bir pişirme alanı bulunuyor. Bu alan karavanın mutfak bölümüne entegre bir ocak olabileceği gibi aynı zamanda kamp ocaklarına benzer portatif ocaklarla oluşturulmuş olabilir. Ne olursa olsun küçük bir alanda yemek yapma fikri kabul edelim, insanı düşündürüyor. Karavanda yemek yapmak konusunda aslında bu kadar tedirgin olmaya gerek yok. Bazı noktalara dikkat ederek tıpkı evlerimizdeki geniş mutfaklarda olduğu gibi rahatça yemek yapabiliriz.

Yemeklerinizi Planlayın

Karavanda yemek yapmak için işleri kolaylaştırmak istiyorsanız yemek yapacağınız gün sayısını ve yemek sayısını belirleyin. Her öğün için bir yemek planı hazırlamak ve bir alışveriş listesi oluşturmak size yardımcı olur. Yemek yaparken eksiklerle karşılaşmamak size hem zaman kazandırır hem de sonraki yemeklerinizi hazırlama konusunda yol gösterir.

Yemeklerinizi en az bir gün önceden planlamaya çalışın ve birkaç günde bir elinizdeki besinlerin miktarını kontrol edin.

Kolay Yemekler Seçin

Karavanda yemek yaparken ve yemeklerinizi seçerken bildiğiniz pişirme yöntemlerine sadık kalın. Birkaç günde bir aynı kahvaltı veya öğle yemeği arasında geçiş yaparak, ürünleri taze iken tüketir ve ne yemek yapacağınızı daha az düşünürsünüz. Günün özel yemeğini ise akşam menüsüne ayırarak akşam yemeklerinde farklı tarifler deneyebilirsiniz. Aşina olduğunuz yemekleri yapmak size vakit kazandırır ve yemekten keyif aldığınız yiyecekleri karavanda bulundurmak her zaman için iyi fikirdir.

Tek bir tencerede yapılabilecek yemekler, doyurucu çorbalar ve büyük tavada kızartılmış ya da haşlanmış sebzeler her zaman lezzetli ve besleyicidir.

Kamp Ocağı Kullanın

Karavanda nasıl yemek yapılır? Tabii ki bir ocak kullanarak. Ama her araçta karavan mutfağına entegre bir ocak olmayabilir ya da zaman zaman yemeklerinizi açık havada pişirmek isteyebilirsiniz. İşte bu gibi zamanlarda karavanda yemek yapmak için portatif bir kamp ocağını kullanabilirsiniz.

Karavan içinde yemek pişirmek özellikle soğuk ve yağışlı havalarda çok iyi bir seçenektir. Yemek yaparken bir yandan da karavanın içini ısıtabilirsiniz. Ancak sıcak bir günde ya da güzel bir havada dışarıda yemek yapmanın keyfi bir başkadır. Mutfağınızı herhangi bir piknik masasına taşıyarak, portatif bir kamp ocağı ile yemeklerinizi dışarda yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Açık havada yemek yapmak yemek öğünlerinizi eğlenceli hale getirir.

Kullanışlı Tencereler Alın

Karavan mutfağınız için büyük bir tencere seti almak cazip gelse de aslında pratik değildir. Tencere setinin tencereleri, tavaları ve kapakları için dolaplarınızda ekstra yer ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da küçük alanda depolama sorunu yaşamanıza neden olur. Bunun yerine iç içe geçebilen ve kapakları fazla yer kaplamayan tencereler alarak yerden tasarruf edebilirsiniz. Paslanmaz çelik veya döküm tencereler işinizi görecektir. (Ancak elbette döküm tencerelerin ağırığı düşünmeniz gereken bir diğer ayrıntı.) Ayrıca karavanda yemek yapmak için pratik ve hızlı bir seçenek arıyorsanız 2-3 litre kadar olan küçük bir düdüklü tencere almayı da düşünebilirsiniz.

Tarifleri Not Alın

Herkesin elinde bir telefon ve internet erişimi olsa da kamp yaptığınız her yerde internetin olmayabileceğini aklınızda tutun. Ne yemek yapacağınızı düşünürken internetin olmadığı bir yerde hayal kırıklığı yaşamamak için önceden gördüğünüz ve beğendiğiniz tariflerin ekran görüntüsünü alabilir, notlarınıza kaydedebilir ya da sevdiğiniz tarifleri içeren bir yemek tarifi kitabını karavanınızda bulundurabilirsiniz. Böylece nerede olursanız olun yemek yaparken o tariflere başvurabilirsiniz.

Malzemeleri Önceden Hazırlayın

Karavanla yolculuğa çıkmadan önce mümkün olduğunca çok malzemeyi önceden hazırlayın. Özellikle doğranmış sebzeler, ev yapımı turşular ve soslar yemek yaparken size kolaylık sağlar ve zaman kazandırır. Saklama kaplarına koyduğunuz dilimlenmiş sebzeleri, önceden ıslatılmış bakliyat ürünlerini yanınıza almak aynı zamanda her gün kesme tahtası, bıçak gibi ürünleri yıkamanız gerekmeyeceği için su tasarrufu da sağlar.

Buzdolabı ve Soğutucunun Önemi

Soğuk sandviçler, hazır yemekler, kurtarıcı sosları uzun süre muhafaza etmek için buzdolabı önemli bir detaydır. Soğuk yemekler özellikle yaz aylarında veya sıcak iklimlerde kurtarıcıdır. Çünkü karavanda yemek yaparak sıcak havada karavanınızın içini daha da ısıtmanızı önler. Salatalar veya taze meyve ve sebzeler tüketmek için bunları muhafaza edebileceğiniz bir dolap size avantaj sağlar.

Karavanınızdaki buzdolabının ev konforunda olmasını beklemeyin. Karavan buzdolapları fazla ürün almayabilir. Bunun için özellikle içeceklerinizi muhafaza etmek konusunda küçük, portatif bir ek soğutucu bulundurmak kullanışlı olacaktır. Ayrıca portatif soğutucuları karavan dışında da kullanabileceğiniz için oldukça iyi bir yatırımdır.

Bir Kez Pişir, İki Kez Ye

Bir yemek yaptığınızda arta kalanları saklama kaplarında muhafaza edin, sonraki yemekleriniz için değerlendirin. Bir yemek yaptığınızda tek öğünde bitecek kadar az yapmak yerine sonraki günlerde de yiyebileceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece haftada birkaç kez hazırladığınız yemekleri sonraki günlerde de tüketerek her gün yemek yapmak için zaman harcamanıza gerek kalmaz. Bu, karavanda yemek pişirmek söz konusu olduğunda uygulayabileceğiniz harika bir tüyodur.

Atıştırmalıklara Yer Açın

Günde üç öğün yemek önemli ancak atıştırmalıkları da unutmayın. Meyveler, çiğ yenebilen sebzeler, kuru yemişler, kekler, cipsler, zeytinler, ezmeler (Fındık, fıstık, kaju vb) ve küçük sandviçler acıktığınızda kurtarıcınız olur. Karavanınızda kolay bozulmayan hazır besinler bulundurmak, çay veya kahve yanında bir şeyler atıştırmak sizi gün içerisinde tok tutar.

Karavanda Yemek Yaparken Temizliği Ertelemeyin

Karavanın boyutu ne olursa olsun karışık ve dağınık görüntü sizi rahatsız edecektir. Kirli bulaşıklar, yıkanmamış pişirme kaplarının tezgah üzerinde ya da masada birikmesine izin vermeyin. Karavanda yemek yaparken bir yandan da malzemeleri yıkamayı ve yerine kaldırmayı unutmayın. Bu yalnızca küçük mutfak alanınızın dağınıklığını engellemekle kalmaz, aynı zamanda sizi gün sonunda olağanüstü bir çaba sarf ederek temizlik yapmaktan da kurtarır.

 


Bu yazı ilginizi çekebilir: Karavanda Nasıl Çamaşır Yıkanır?


Türkiye’deki tüm karavan kamp alanlarına ve karavan işletmelerine tek tıkla ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Karavan Hayatı’nda Türkiye’deki tüm karavan işletmelerini bir arada bulabilirsiniz! Haritayı keşfetmek için hemen tıkla!

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.