Karavan Hayatı

Karavanda Nasıl Çamaşır Yıkanır?

Giydikçe kirlenen kıyafetler bir kenarda dursun, eğer karavanda yaşıyor veya karavanla geziyorsanız doğa ile irtibat halindesiniz demektir. Doğa ile irtibat halinde olmak, dış faktörlerle bağınızın daha farklı gelişmesini sağlar. Bu da kıyafetlerinizin toprak, çamur, yağmur, çim ve diğer doğa unsurlarıyla da kirlenebileceği anlamına gelir. Evde kirlenen kıyafetlerimizi ya da bir kere dışarı çıkarken giydiklerimizi hiç düşünmeden çamaşır makinesine atıp yıkayabiliyorken, karavanda çamaşır yıkama konusu düşünmeniz gereken bir başka detay. Peki karavanda nasıl çamaşır yıkanır? Karavanda çamaşır yıkamak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntemi ve işinizi kolaylaştıracak bazı tüyoları yazının devamında bulabilirsiniz.

Ayrıca yazının sonunda, karavanda çamaşır yıkamak için kullanabileceğiniz bazı pratik ürünlerden oluşan listeler de hazırladık. Bu listeler Hepsiburada işbirliği listeleridir ve sizi Hepsiburada uygulamasına yönlendirir. Linklerde ihtiyacınız olan ürünleri bulabilirsiniz.

Karavanda Çamaşır Yıkamak İle İlgili İpuçları

 • Yeniden Giyinin: Tek sefer giydiğiniz şeyin kirli olduğu ile ilgili oluşan algınızı kırın. Bazı durumlarda bu doğru olsa da genellikle düşündüğünüz gibi değildir. Aşırı terleyeceğiniz, çok fazla çamura ve pisliğe bulanacağınız durumlardan söz etmiyoruz tabii ki. Unutmayın, kıyafetlerinizi sık yıkamak aynı zamanda daha çabuk eskiyecekleri anlamına da gelir. Bir kere giyindiğiniz tişörtü hemen ertesi gün de giymek yerine birkaç tişörtü dönüşümlü giyerek bir haftayı geçirebildiğinizi fark edeceksiniz. Pantolonlar sandığınız kadar çabuk kirlenmez, piyasadaki kot pantolonların yıkadıkça ömrünün daha hızlı tükendiğini ve renklerinin solduğunu düşünürseniz aslında o kadar sık yıkamanıza gerek olmadığını anlayabilirsiniz. Bazı kıyafetlerinizi çıkardıktan sonra bir süre dışarıya asıp havalandırmak içinizi rahatlatabilir.
 • Aktifken Giydiğiniz ve Gündelik Kıyafetlerinizi Ayırın: Doğa yürüyüşü yapanlar, yoga yapanlar, koşanlar, daha genel bir ifade ile sporu hayatının bir parçası haline getirmiş olanların bileceği üzere hareket etmek terlemek demektir. Bu durumda göz önüne almanız gereken bir şey: Siz spor yaparken yakınınızda birinin bulunup bulunmayacağı. Eğer doğa yürüyüşü yaparken, koşarken ya da tırmanırken kıyafetinizin kokusundan rahatsız olacak biri yoksa siz rahatsız olana kadar spor kıyafetlerinizi yeniden giymeyi düşünebilirsiniz. Bu noktada spor giysilerinizi gündelik kıyafetlerinizden ayrı bir yerde muhafaza etmek ve spor sonrası açık havada havalandırmak iyi olacaktır.
 • Duş Aldıktan Sonra Kıyafetlerinizi Değiştirin: Yeni yıkanmış cildinize 5 günlük kirli bir kıyafeti giymekten daha kötü ne olabilir? Haftalık kıyafetlerinizi değiştirme işini duş gününüze göre ayarlayın. Böylece düzensiz bir şekilde giyinmek yerine dolabınızdaki temiz kıyafetleri daha verimli kullanabilirsiniz.
 • Tişörtler Yerine Kolsuz Üstler: Koltuk altınızı kaplayan ve terlediğinizde geniş bir alanın terinizi emerek kokmasına sebep olan tişörtler yerine özellikle sıcak günlerde askılı üstleri tercih edebilirsiniz.
 • Doğal ve Temiz İçerikli Deodorantları Tercih Edin: Sentetik ve zararlı kimyasallar içeren deodorantlardaki (yani hemen hemen piyasadaki tüm ürünler) içerikler koltuk altınızda ve kıyafetlerinizde zamanla kötü kokular oluşturur. Doğal ve temiz içerikli deodorantları tercih ettiğinizde bu hem cildinize hem de kıyafetlerinize daha iyi gelecektir. Doğal, el yapımı, zararlı kimyasal içermeyen, vegan ürünleri tercih ederek hem Türkiye’de yerli üretim yapan küçük üreticilerimizi desteklemiş olursunuz hem de doğal ürünleri rutininize dahil etmiş olursunuz.

Yolda Çamaşır Yıkamak

Karavanda diğer her şeyde olduğu gibi, çamaşırlarınız için de depolama sorunu yaşamanız mümkün. Yaşam alanının küçülmesi karavanda çamaşır yıkamak için ve çamaşırlarınızı depolamak için alışık olduğunuzdan daha az alana sahip olacağınız anlamına gelir. Ama olumlu bir not: Çamaşır yıkamanız için artık üç farklı çeşit deterjana ihtiyacınız olmayacak! Sonuçta sabun, sabundur.

Açık havada, bulduğunuz çeşmelerde, kısacası dışarıda çamaşır yıkamanızı gerektiren durumlar olabileceğini düşünürsek karavan seyahatlerinizde bitkisel ve ekolojik ürünlere yönelmek hem doğa hem hayvanlar hem de sizin için büyük bir artı olacak. Bitkilerin şifalı gücü, çamaşırlarınızın da vazgeçilmezi olabilir. Her gün yeni bir ekolojik ürünün piyasaya sürüldüğü bu günlerde hem daha fazla seçenek oluşurken bir yandan da ürün sayısı arttıkça fiyatların da düştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Özellikle yerel üreticilerin sayısının artmasıyla birlikte pek çok temiz içerikli ürüne ne kadar kolay ulaşabildiğinize ve marketten aldığınız ürünlere oranla ne kadar verimli olduklarına şaşıracaksınız. Karavanda çamaşır yıkamak sizi doğaya daha duyarlı hale getirecek.

Çamaşırları Nerede Yıkayabilirim?

 • Dostlarınız: Dostlar, akrabalar, aile bireyleri; işte hepsi zor günleriniz için orada duruyor. Karavanla seyahat ederken birçok insanın yaptığı gibi çamaşırlarınızı dostlarınızın evinde yıkamayı düşünebilirsiniz. Dostlarınız ne kadar farklı şehirlere dağılmış olurlarsa o kadar iyi tabii ki. Eğer gittiğiniz yerlerde tanıdıklarınız yoksa artık sosyal medyada birçok ülkede kurulan gezgin ağlarından kendinize bir dost edinmeyi düşünebilirsiniz.
 • Çamaşırhaneler: Çamaşırhaneler, Türkiye’de çok yaygın olmasa da dünyanın genelinde yaygın olarak hizmet veriyor. Genelde bozuk parayla çalışan ve bütçe dostu olan çamaşırhanelerden faydalanmak için ihtiyacınız olan tek şey kendi deterjanınız. Gittiğiniz yerlerde haritalar üzerinden bakarak ya da arama motorunuza yazarak çoğu şehirde çamaşırhane olduğunu görebilirsiniz. Yol güzergahınızı bu çamaşırhanelerden geçecek şekilde planlarsanız çamaşırlarınızı da temiz bir şekilde yanınıza alıp yola devam edebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yerde çamaşırhane yoksa, bu durumda otellerden ya da kuru temizlemecilerden bu tarz bir hizmet verip veremeyeceklerini öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Elbette çamaşırhaneler kadar ucuz olmayacaktır ama yine de makul bir fiyata anlaşabilirsiniz. Rotanız üzerindeki çamaşırhaneleri görmek için sitemizdeki haritaya buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
 • Mini Çamaşır Makineleri: Eğer bütçenize uyuyorsa ve karavanınızda da yer varsa bir mini çamaşır makinesi almayı düşünebilirsiniz. Hem elektrikli hem de manuel seçenekleri olan mini çamaşır makineleri çok da ucuz sayılmasa da çamaşır konusunda bir rahatlık sağlayabilir. Böylece çamaşırlarınızı yıkayacak bir yer aramanıza gerek kalmaz. Mini çamaşır makinelerine buradan bakabilirsiniz: Mini Çamaşır Makinesi Listesi

 • Elde Yıkama: Çamaşırlarınızı kendiniz yıkamak istediğinizde ihtiyacınız olan iki seçeneğiniz var: Ya büyük bir lavabonuz olmalı ya da bir kova ya da leğen edinmelisiniz. Şayet lavabonuz yeteri kadar genişse, bir lavabo gideri tıkayıcısı ile çamaşırlarınızı kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Ya da kendinize bir kova veya leğen edinip (ki başka işler için de kullanışlı olabilirler) çamaşırlarınızı bunların içinde yıkayabilirsiniz. Bunu yapmayı düşünürseniz çamaşırlarınızı çok biriktirmemenizi öneririz. Aksi halde saatlerce çamaşır yıkamakla vakit harcayabilirsiniz. Eğer sizinle birlikte yaşayan biri varsa, dönüşümlü şekilde bu işi yapmak vakit kazandıracaktır. Yardımlaşmak karavan hayatının en değerli unsuru. Orta boyutlu bir leğen dışarıda çamaşır yıkayabilmeniz için zaman zaman kurtarıcınız olabilir. Kullandığınız çamaşır deterjanı doğa dostu ise, zararlı kimyasallar içermiyorsa ve içeriği doğal olarak zarar vermeden parçalanabiliyorsa nehirler, çeşmeler gibi doğal kaynaklar da işinizi görebilir. Ancak deterjanınız doğa dostu değilse lütfen akarsu bile olsa çamaşırlarınızı doğal kaynak sularında yıkamayın; suyu doğaya dökmeyin.

  Karavanda elde çamaşır yıkamak için kullanabileceğiniz kumaş leğenler, yer kaplamayan katlanabilir silikon leğenler, kendinden mandallı ipler gibi pratik çamaşır yıkama ürünlerini görmek isterseniz bu listeye göz atabilirsiniz: Çamaşır Yıkama Ürünleri 


Karavanla seyahat ile ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak ve farklı konulardaki ipuçlarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.


 

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.