Karavan Hayatı

Bahar için karavan rotaları: Ege karavan rotaları

Kendi eviniz yanınızdayken seyahat etmek gibisi yoktur. İhtiyacınız olan her şey sizinle birlikteyken havalar ısınmaya başlarken, bahar için karavan rotaları belirlemek istiyorsanız sizin için hazırladığımız bu listeyi inceleyebilirsiniz.

Bu listeyi hazırlarken dikkat ettiğimiz ana unsur, gezerken keyif alacağınız ve size değişik deneyimler sunan rotalar iken; bir diğer dikkat ettiğimiz nokta ise, yaz aylarında aşırı sıcaklarda gezmesi zor olabilecek bölgeleri bu listeye dahil etmek oldu. Bunaltıcı sıcaklıklarda güneş teninizi kavururken gezdiğiniz yerlerden pek keyif alamayanlardan mısınız? İşte bu liste, doğru zamanda doğru yerde olmak isteyenler için harika bir kılavuz.

Bahar için karavan rotaları deyince vazgeçilmez bölge: EGE

Ege bölgesi karavanla seyahat etmek için mükemmel bir rota deneyimi sunar. Kıyı şeridi boyunca ilerlerken, denizin görsel şölenlerini sabah gün doğarken ve akşam gün batımında izlemek size tarif edilmez bir huzur verir. Balıkesir’den başlayabileceğiniz yolculukta, İzmir, Aydın, Muğla üzerinden sahil şeridi boyunca ilerleyebilir; Ege’nin antik dünyasının izlerini korumuş kentlerinde zaman makinesine girmiş gibi bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Karavanla Balıkesir

Balıkesir, bahar için karavan rotaları arasında Ege’ye yer vermek isteyenler için güzel bir başlangıç noktasıdır. Doğada vakit geçirmeyi sevenler, Edremit – Altınoluk’da yer alan Kazdağı Milli Parkı ve yol üzerinde yer alan küçük köyleri ziyaret edebilir. Tarihi dokularla geçmişe yönelik bilgiler edinerek kültürel bir gezi planlayanlar ise Cunda ve Ayvalık’ın tarihi sokaklarında dolaşabilir. Gezi rehberlerinin olmazsa olmazı müzeler arasında Bandırma Arkeoloji Müzesi, Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi, Taksiyarhis Anıt Müzesi ve Kuvayi Milliye Müzesi de bölgede yaşayan halkların tarihini ve kültürünü öğrenmek isteyenlerin uğramadan geçmeyeceği durak noktaları arasında sayılabilir. Doğal termal kaynaklardan biri olan Hisaralan Kaplıcası da sodyum bikarbonat içeren suyu ile özellikle ağrılı hastalıklar olarak bilinen romatizma, nevralji, nefrit ve kadın hastalıkları yaşayanlar için rotaya dahil edilebilir.

Karavanla İzmir 

İzmir, büyükşehir olmasına rağmen karavan seyahatlerinde şehrin çevresinde keyifle gezilecek pek çok tarihi ve doğal yerleriyle gezginlerin uğrak noktalarından biri. İzmir’in en popüler buluşma noktalarından biri olan Kordon, şehirde vakit geçirmek isteyenlerin uğramak isteyeceği ilk yerlerdendir. Aynı zamanda şehrin göbeğinde yer alan ve dünyanın en eski kentlerinden biri olan Smyrna Agorası’na da uğramadan geçmemenizi öneririz. Bir karavan gezgini olarak arabalara ilginizin olması ihtimalini göz önüne alarak Key Müzesi’ni de bu rotaya eklemek istedik. Key Müzesi, 130 otomobil, 40 motosiklet ve çeşitli araç aksesuarlarını görebileceğiniz geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. İzmir Kadın Müzesi, Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, İzmir Resim ve Heykel Müzesi, K2 Güncel Sanat Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi de müze gezmeyi sevenler için keyifli vakit geçirilecek mekanlardan. Doğanın eşsiz manzaralarını, deniz-kum-güneş üçlüsünü ve göller ile ormanın birleştiği noktaları seyahatlerin vazgeçilmezi olarak görenler için akla ilk gelen yerleri de şu şekilde sıralayabiliriz: Foça, Çeşme, Ödemiş, Urla, Dikili, Ilıca, Delikli Koy, Aya Yorgi Koyu, Mimoza Koyu, Altınkum Plajı, Seferihisar, Karantina Adası, İzmir Kuş Cenneti, Karagöl Tabiat Parkı, Gümüldür Tabiat Parkı, Homeros Vadisi, Selçuk Meryem Ana Tabiat Parkı. Tarihi yerleri gezmek isteyenler için de en iyi korunmuş antik kentlerin bulunduğu İzmir’in sunduğu başlıca yerler arasında Efes Antik Kenti, Pergamon, Allianoi Antik Kenti, Agora Açık Hava Müzesi, Aya Forini Kilisesi, Kızıl Avlu, Bikur Holim Sinagogu, Notion sayılabilir.

Karavanla Aydın

Aydın, pek çok tarihi ve kültürel kalıntı barındırmasının yanı sıra korunmuş doğal güzellikleri ve dokusuyla her yerden ziyaretçi çeken şehirler arasında. Ege’nin çoğu bölgesi gibi ören yerleri ile oldukça zengin bir şehir. Aphrodisias Antik Kenti, Priene Antik Kenti, Tralleis Antik Kenti, Güvercinada Kalesi, Arpaz Kalesi, Kurşunlu Manastırı tarihi olarak çok şey öğreneceğiniz yerleri görmenize fırsat verir. Doğal güzellikler ile tarihi dokunun harmanlandığı Zeus Mağarası gibi çok ziyaretçi çeken alanlar da vardır. Arapapıştı Kanyonu, Bafa Gölü, Çine Vadisi, Sıtlanini Mağarası, Dilek Yarımadası, İçmeler Koyu, Akvaryum Koyu, Altınkum Plajı, Akbük, Kuşadası gibi gezerken her birinden ayrı keyif alacağınız yerleriyle Aydın keşfetmenizi bekliyor.

Karavanla Muğla

Muğla, Akdeniz ve Ege’nin kesiştiği bölgeye geçerek rotanızı Akdeniz’e döndürebileceğiniz harika bir deneyim sunuyor. Muğla denilince Bodrum, Fethiye ve Marmaris gibi popüler tatil beldeleri ilk akla gelen yerler arasında. Bodrum’un beyaz evleri, Fethiye’nin güzel koylarını görmeden önce müze gezmek isteyenler için gezmeden geçmemeniz gereken birkaç müze listeleyelim: Zeki Müren Sanat Müzesi, Marmaris Müzesi, Fethiye Müzesi, Osman Hamdi Bey Konağı, Milas Müzesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi vaktinizi değerlendirmek için bilgilendirici deneyimler sunacak. Hazır havalar ısınmaya başlıyorken bahar için karavan rotaları oluşturan ve denize girmek isteyebilecekler için Sarıgerme Plajı, Zeytinlikuyu Plajı, Ölüdeniz, İztuzu Plajı, Bitez Plajı, İçmeler Halk Plajı, Belcekız Plajı, Kıdrak Plajı, Hayıtbükü Plajı denizde güneşin ısısıyla yılın ilk kulacını atmak isteyenleri bekliyor. Bahar denize girmek için erken diye düşünüyorsanız doğa içinde gezilecek yerleriyle, muhteşem manzaralarıyla, şelaleler ve yürüyüş alanlarıyla Muğla sizi de düşünmüş gözüküyor. Uyku Vadisi, Çubucak Tabiat Parkı, Usuluk Koyu Tabiat Parkı, Bodrum Tuzla Kuş Cenneti, Kumlubük Koyu, Hisarönü, Şeytan Yalısı, Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi, Akbük Koyu, Palamutbükü Koyu, Sedir Adası ziyaret ettikten sonra yıllarca dilinizden düşmeyecek yerler arasına girebilir.

Bahar aylarında Ege’ye bir seyahat yapmayı düşünenlere kılavuz olmasını dilediğimiz bu yazı size yol gösterecektir. Eğer rotanıza Akdeniz’i ve Kapadokya’yı da eklemek isterseniz bu bölgelerle ilgili hazırladığımız içeriklere aşağıdaki yazılardan ulaşabilirsiniz:


Bahar için karavan rotaları: Akdeniz Bölgesi

Bahar için karavan rotaları: Kapadokya


Türkiye’deki karavan kamp alanlarını, karavan yapan firmaları, karavan kiralayan ve satan firmaları harita üzerinde görmek için buraya tıklayın: Türkiye Karavan Haritası

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.