Karavan Hayatı

Karavanla nereye seyahat edeceğinize nasıl karar vermelisiniz?

Kendi evinizin içinde, tekerlekler üzerinde yaşamak ve gezmek çoğu kişinin hayallerini süslüyor. İhtiyacınız olan tüm malzemeler sizinle birlikteyken, ev konforunda seyahat etmek oldukça keyifli. Bu serüvene yeni başladıysanız veya aklınızda bir karavan edinme fikri varsa karavanla nereye seyahat edeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bu yazı, yeni yerler keşfederken, karavanla seyahat rotası oluştururken nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ile ilgili size yardımcı olacak.

Daha önce hiç gitmediğiniz yerlerde evinizin rahatlığıyla uyuyup uyanmak harika bir his! İnsanın keşfedeceği çok yer, deneyimleyeceği çok şey var. Daha önce hiç ayak basmadığınız ormanlar, yüzmediğiniz denizler, suyunda serinlemediğiniz nehirler ve o manzarada izlemediğiniz gün batımları… Hadi, şimdi bu yerleri nasıl keşfedeceğimize bakalım.

Dipsiz Keşif Kuyusu: İnternet

Artık neredeyse herkesin elinin altında, parmaklarının ucunda olan; her sorduğunuz soruya onlarca farklı cevap bulan bir seçeneğimiz var: internet! Aklımıza takılan en ufak soruda bile hiç zihnimizi kurcalamadan internete danışabiliyoruz. Gideceğimiz yerler ile ilgili hem tarihi, kültürel bilgileri hem de daha önce oraya giden insanların deneyimlerini öğrenmek için internetten yardım alabiliriz.

Ancak internetin dipsiz bir kuyu olduğunu akıldan çıkarmamak gerek. Herkesin kolay bir şekilde fikirlerini yazabildiği bir platform olarak, çoğu bilginin güvenilir bir süzgeçten geçmediğini unutmayın. Araştırmalarınızı yaparken girdiğiniz siteleri, indirdiğiniz uygulamaları, baktığınız içerikleri dikkatle inceleyin. Mümkünse bulduğunuz bilgileri birkaç farklı sayfadan doğrulayın. Araçların geçebileceği yolları dikkatle inceleyin, konaklama için mekan sahiplerine telefon veya mail ile ulaşabileceğiniz bilgileri not alın.


Sizin için hazırladığımız listeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz: Karavan Kamp Alanları


Keyif aldığınız yerleri düşünerek gideceğiniz şehirde ilginizi çekecek alanları araştırın. Tarihi gezileri seviyorsanız arkeolojik alanları, müzeleri, sanat galerilerini not edin. Güzel manzara arayışındaysanız haritaları inceleyerek gün batımını en iyi izleyeceğiniz noktayı bulun. Sessiz bir tatil istiyorsanız güvenle konaklayacağınız mekanlar bulun ve ihtiyacınız olacak malzemelerin listesini yapmayı unutmayın. Yola çıkmadan, ihtiyaçlarınızın eksiksiz bir şekilde hazır olduğundan emin olun.

Karavanla nereye gideceğine zevk aldığınız şeyler karar versin

Karavanla her yere seyahat edebilirsiniz. Ancak gittiğiniz yer ile olmak istediğiniz yer aynı mı olacak? İşte bunu yola çıkmadan öğrenmek çok önemli. Bu yüzden yola çıkmadan önce neleri yapmaktan keyif aldığınızı düşünün. Su sporları yapmak istiyorsanız Erciyes’i tırmanmanız pek de mantıklı olmaz, bunun için direksiyonu suya ulaşacak şekilde çevirmeniz gerek. Eğer rafting yapmak istiyorsanız; nerede en iyi rafting yapılır, hangi mevsimde gidilir, hangi kıyafetleri almak gerekir, araçla ulaşım var mı gibi soruların cevaplarını arayabilirsiniz.

Sıcak havalarda hiçbir şeyden keyif almıyorsanız seyahatlerinizi havalar ısınmadan gidecek şekilde planlayın. Karavanla nereye gideceğinize karar verdiyseniz ne zaman gideceğinizi de düşünün. Tatiliniz yaz aylarına denk geliyorsa karavanınızın yalıtımının iyi olduğundan emin olun. Bütçe ayırabiliyorsanız soğutma sistemi kurun veya var olan sisteminizi gözden geçirin.

Şehirlerden önce mekanlara bakın

Genellikle seyahat ederken hangi şehre gideceğimizi düşünürüz. O şehirde nereyi görmek istediğimize ise sonra karar veririz. Gezmeyi sevdiğiniz şeyleri göz önüne alırsanız ona göre mekan listesi yapmak da iyi bir seçenek. Tarihi mekanları görmek size keyif veriyorsa merak ettiğiniz dünya miras alanlarına, tarihi yapılara, antik kentlere, müzelere bakarak işe başlayabilirsiniz. Böylece görmeyi istediğiniz bir antik kenti bulduğunuzda hangi şehirde olduğuna bakarak o şehirde ilginizi çekecek başka nereler olduğunu da araştırabilirsiniz. Belki de hiç yolunuzun düşmeyeceği bir şehirde yıllarca anlatacak anılar biriktirebilirsiniz. Yolda olmak böyle bir şey değil mi?

Gitmek istediğiniz yerlere bakarken daha önce gittiğiniz yerleri bir haritada işaretleyebilirsiniz. Baskısı alınmış bir harita veya online bir harita olabilir. Gittiğiniz yerleri haritada görmek, yeni yerler keşfetmek için size bir öngörü sunar. Şimdiye kadar gördüğünüz yerleri kontrol edebilir, ardından keşfetmek isteyebileceğiniz bölgede görülecek nelerin kaldığına bakabilirsiniz.

Konaklama için park izniniz olmalı

Karavanla seyahat ederken nereye gideceğinize konaklayacağınız yer karar verir. Konaklama yapmak için karavanınızı her yere park edemeyeceğinizi unutmayın. Bazı alanlar ve yollar karavanların park etmesi için uygun olmayabilir. Siz uyurken birinin karavanınızı çekmeye çalıştığına ya da camlarınıza tıklatarak sizi uyandırmaya çalıştığına şahit olabilirsiniz.

Yolda giderken konaklamak için internetten arayıp bulduğunuz bir kamp alanı karavan ile konaklamaya uygun olmayabilir. Onlarca kilometre yol gittikten sonra geri dönmekten hoşlanmayacaksınız. Gitmeden önce mekanı arayarak karavan ile konaklamaya uygun olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Ya da sizin için hazırladığımız bu listeye bakabilirsiniz: Karavan Kamp Alanları 

Daha önce oraya giden insanların deneyimlerini dinleyin

Gitmek istediğiniz yere karar verdiyseniz, etrafınızda daha önce oraya giden birileri var mı öğrenin. İnsanların deneyimlerinden faydalanmak, benzer hatalar yapmamanızı sağlar. O an farkında olmayacağınız güzellikleri keşfetmenize yardımcı olur. Yolda giderken mevcut rotanızın dışına çıkmanızı önerebilirler. Böylece daha önce o yoldan gitmiş birinin keşfettiği bir şelalede serinleyebilirsiniz.

Her sokakta onlarca farklı restoran varken hangisine gideceğinizi düşünmek yerine arkadaşınızın tavsiyesine uyabilirsiniz. Belki de insanlar deneyimlerini anlatırken onların sevdiği ancak sizin sevmediğiniz bir etkinliği duyup o etkinliği yapmak yerine başka bir etkinlik düşünebilirsiniz. Onlar kış kayağı serüvenlerini anlatırken, orada en iyi kahveyi nerede içerek ısınacağınızı bulabilirsiniz.

Karavanla deniz tatili yapma planınız varsa bu önerileri okumadan geçmeyin: Karavanla Deniz Tatili

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.