Karavan Hayatı

Karavanla Deniz Tatili Yapmak İçin 9 Öneri

Her yıl birçok insanın tatil hayallerini süsleyen karavanla deniz tatili mevsimi geldi. Karavanınızı denize yakın bir yere park ettiğinizi ve sahile vuran dalgaların sesini dinlediğinizi düşünün! Hava sıcakken serinlemek için denize girip önceden hazırladığınız yemeği karavanınızın gölgesinde yemek kadar keyiflisi yoktur.

Bu yazımızda sahilde veya denize yakın bir yerde karavan tatili yapmayı planlayanlar için 9 öneri paylaşacağız.

1. Seyahatinizi Planlayın

Karavanla deniz tatili istiyorsanız bunun gerçekten tatil gibi geçmesi için bir rota hazırlamanız iyi olur. Görmek istediğiniz yerler, ücretsiz konaklama yapabileceğiniz sahil kenarı mekanlar, ücretli karavan kamp alanları, koylara gittiğinizde yemeksiz kalmamak için uğrayacağınız marketler ve internet, duş, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kamp alanlarının listesini yapın.

Yola çıkmadan önce rotanızı planlarsanız aklınızda çok daha az soru işareti ile tatilinizi sürdürebilirsiniz. Gideceğiniz şehirlerde ilginizi çekecek yerlerin listesini yapmak etkinlik yaratır ve seyahatinizi keyifli hale getirir.

2. Önceden Rezervasyon Yaptırın

Eğer gezi planınız yoğun bir sezona geliyorsa kamp alanlarının hızla dolacağını hesaba katmalısınız. Karavanınız ile konaklama ücreti vererek bir tesiste veya karavan kamp alanında kalmayı düşünebilirsiniz. Ücretli karavan kamp alanları, içerisinde ihtiyacınız olabilecek birçok özelliği de barındırır. Eğer karavanınızda duş imkanı yoksa, çamaşır yıkamak için bir yer aramakla uğraşmak istemiyorsanız ve hatta “yemek yapmakla bile uğraşmak istemiyorum sadece keyfime bakacağım” diyorsanız bu imkanları sağlayan pek çok ücretli kamp alanı bulabilirsiniz. Karavanla deniz tatili yapacak ve yazın tadını çıkaracaksanız önceden konaklayacağınız yerlere bakmakta fayda var.

3. Karavanla Deniz Tatili İçin Doğru Malzemeleri Alın

Harika bir yaz tatili planı yapıyorsanız ve evinizin de sizinle birlikte geldiğini düşünürsek; ihtiyacınız olan bütün ürünlerin karavanınızda olması büyük avantaj! Bir plaj kampının keyfini çıkarmak için yola çıktığınızda mayonuzu unutmuş olmayı istemezsiniz. Mayo, bikini, plaj havlusu, güneş kremi, sahil terliği, soğuk su termosu, deniz gözlüğü gibi şeyler herkesin yaz tatili listesinde hazırda bulunan malzemelerdir. Sahilde karavan kampı yapmak uzun süre kum, güneş, rüzgar ve su ile yaşayacağınız anlamına gelir.

Gündüz çok sıcak olan sahil kenarları güneş battıktan sonra serin olabilir. Bu yüzden yanınızda kalın giysiler, güneş yanığı için güneş kremi dışında onarıcı bir krem daha, yere sermek için hasır veya ağaca asmak için hamak almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca kişi başına en az iki mayoyu yanınıza alırsanız bir tanesi her zaman kuru kalacaktır. Kaykay, sörf gibi hobileriniz varsa bunları yanınıza almayı unutmayın. Karavanla deniz tatili yapmanın en güzel tarafı çeşitli hobilerinizi yanınızda taşıyabiliyor olmanızdır. Bir gün denize karşı, diğer gün ise orman içinde hobilerinize vakit ayırabilirsiniz.

4. Güneş Yanıklarından Korunun

Güneş kremi muhtemelen ilk aklınıza gelen şeydir. Ancak bununla birlikte uzun kollu ince bir gömlek, ince kumaş bir pantolon, geniş kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğünü de yanınıza almanızı öneririz. Büyük bir şemsiye ya da çadır tentesi de güneşten korunmanıza yardımcı olur. Eğer bir şemsiyeye sahipseniz plajlarda şemsiye ücreti vermekten kurtulabilirsiniz. Gölgelik alanların olmadığı yerlerde bu ürünler kurtarıcı olacaktır.

5. Yola Çıkmadan Yemeklerinizi Planlayın ve Stoklayın

Kaç günlük bir plan yaptığınıza bağlı olarak sevdiğiniz yemekler için ihtiyacınız olacak ürünleri yola çıkmadan hazırlamak isteyebilirsiniz. Böylece yemek için yolda ekstra zaman kaybetmemiş olursunuz. Karavanla seyahat konusunda yeniyseniz buzdolabının, fırının ve tezgâhın alıştığınız boyutlardan küçük olacağını unutmayın. Bununla birlikte açık alanda yemek pişirmenin keyfine varın. Sınırlı seçenekler ve değişen yüksek fiyatlarla karşılaşmamak için market alışverişinizi yola çıkmadan önce hep satın aldığınız yerlerden yapmak iyi olacaktır. Sık tükettiğiniz ürünler varsa bunları bulamama ihtimalinizi gözeterek karavanınızın depolama alanlarında muhafaza edebilirsiniz.

6. Kamp Malzemelerini Unutmayın

Yoğun bir çalışma temposundan sonra tatil planı sizi çok heyecanlandırıyor olabilir. Heyecana kapılıp mayolarınızı, güneş kreminizi, şapkanızı alıp kamp sandalyelerini, hasırlarınızı, tencerelerinizi unutmayın. Karavanla deniz tatili yaparken sahilde geçirdiğiniz vakitten sonra yemek yapmak için bir tencerenizin olmadığını fark etmek hiç de hoş olmaz. Temel ihtiyaçlarınızı gözden geçirip hepsini karavanınıza aldığınızdan emin olun.

7. Kumu Sahilde Bırakın

Ormanda, kumsalda, taşlık zeminde yani nerede kamp yapıyor olursanız olun toprak veya kumu karavandan uzak tutmak zor ama önemlidir. Plaj havlularınızı veya kuma serdiğiniz mat, hasır gibi malzemeleri düzgün bir şekilde topraktan ya da kumdan arındırmadan karavana almasanız iyi olur. Ayakkabılarınız ile karavana giriyorsanız girmeden önce temizlemekte de fayda var. Unutmayın, azar azar dökülen kum taneleri veya toprak parçaları birkaç giriş-çıkışta saksınızın içini doldurmaya yeter de artar. Karavanınızda açık hava duş imkanınız varsa kum bulaşan malzemeleri karavana girmeden bu alanda yıkayabilirsiniz.

8. Değişen İklime Ayak Uydurun

Son yıllarda iklim değişikliğinin de etkisini ciddi boyutlarda göstermeye başlamasıyla yaz ayları aşırı sıcak geçiyor. Ormana yakın bölgelerde kamp yapacaksanız dışarıda yaktığınız ateşler veya kullanıp attığınız ürünler yangına neden olabilir. Doğada doğal halde bulunmayan, insan üretimi hiçbir şeyi çevreye bırakmayın. Sizin dışınızdaki bir sebepten yangın çıkması ihtimaline karşı etrafınızdaki ağaçların, çalıların durumunu zaman zaman kontrol edin.

Yaz aylarında karavan seyahati planlıyorsanız sürekli gölgenin peşinden koşacaksınız demektir. Bu noktada karavanınızın tentesinin olması önemli bir detay olacaktır. İmkanınız varsa yola çıkmadan bir tente edinmek iyi olur. Karavan sahibi olmanın en iyi yanlarından biri de etrafta gölge alan olmasa bile belli saatlerde karavanınızın kendi gölgesinden bile faydalanabilecek olmanızdır. Ancak eğer karavanınızın tentesi varsa, sahilde vakit geçirirken rüzgarın yön değiştirmesi veya şiddetini artırması sonucunda tentenizin zarar görebileceğini unutmayın. Bu yüzden kullanmadığınız vakitlerde tenteyi kapalı tutmaya özen gösterin. Park yeri seçerken çevrenizi gözlemleyin. Hava durumunu kontrol edin.

9. Mola Verin

Sıcakta araç kullanmak ekstra yorgunluğa sebep olabilir. Eğer araçta iki şoför varsa belli aralıklarla direksiyon değiştirmeye dikkat edin. Rotanızı planlarken uzun saatler boyunca araç kullanmamaya özen gösterin. Dinlenme alanları, yol üstündeki tarihi kentler veya güzel bir nehir kenarında mola vermeyi düşünebilirsiniz.

 


Seyahatinizi planlamış, önemli detayları öğrenmiş ve karavanınızı hazırladıysanız yola çıkmaya hazırsınız demektir. Türkiye’deki karavan kamp alanlarını öğrenmek ve harita üzerinde görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz: Türkiye’deki Karavan Kamp Alanları


 

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.