Karavan Hayatı

Karavan ile Seyahat Etmek İçin 7 Sebep

Karavan ile seyahat etmek için herkesin kendine göre sıralayacağı pek çok sebebi vardır. Bu yazımızda 7 başlığı ele alacağız. Popülerleşen ve ilham veren karavan ile seyahat fikri, yıldızlı gökyüzünün altında uyumak, gün doğumlarına şahit olmak, bir gün nehir kenarında, bir gün ormanda uyanmak gibi cezbedici deneyimler sunuyor. Öyleyse ilk sebep ile başlayalım: ÖZGÜRLÜK!

Karavan ile Seyahat Etmek Özgürlüktür

Karavan ile seyahat etmenin sağladığı özgürlük paha biçilemez. İster bir sahilde, ister bir ormanda olsun herhangi bir akşam istediğiniz yerde uyuyabileceğinizi hayal edin. Gezmekten keyif almak ve yeni yerler görmek istemek çok normal, çünkü bu insanın doğasında var. İnsanlar dünya üzerindeki varlıklarının %99’unu göçebe olarak yaşadılar. Bir karavanda yaşayarak gezmek size en keyifli özgürlüğü sunar. Her gece yeni bir yeri eviniz haline getirir ve orada ne kadar kalmak isteyeceğinize yalnızca siz karar verirsiniz.

Eşsiz Manzara Deneyimi

Bir tatilinizi düşünün, güzel bir manzaraya karşı konforlu bir konaklama deneyimi yaptığınızda ne kadar para harcadınız? Çoğu insan güzel manzaralarda bir gece konaklamak için servet ödüyor. Ancak karavan ile seyahat etmek size istediğiniz manzarada istediğiniz kadar konaklamak için neredeyse çoğu zaman ücretsiz bir deneyim sunar. Karavanda yaşamak sizi güneş ile uyuyup uyanacağınız bir doğal döngüye sokacak. İnsanlar rahat evlerinde, dört duvar arasındaki yataklarında uyurken, televizyon veya bilgisayar ekranlarının yapay ışıklarının büyüsüne kapılarak gün doğumu veya gün batımı sırasındaki renk cümbüşünü gözden kaçırıyor. Siz, denizin üzerinde batmaya başlayan güneşin yarattığı renk gösterisini veya bir dağın yamacından baktığınızda sahile vuran dalgaları dilediğiniz gibi izleyebileceksiniz.

İstediğiniz Zaman İstediğiniz Yerde Olmak

Seyahat ederken genellikle gittiğimiz yerin çevresinde, bazen birkaç kilometrelik alanda kısıtlı kalarak zaman geçiririz. Ancak karavan ile ne zaman, nereye isterseniz gidebilirsiniz. Çünkü biraz gezdikten sonra konaklamak için dönmeniz gereken yer zaten sizinle birlikte geziyor. Seyahat rotaları yapmak da kısıtlı bir alanda kalmamanıza yardımcı olur. Her gün başka bir şehirde uyanmak, her akşam farklı bir manzarada yemek yapmak size tarif edemeyeceğiniz bir deneyim yaşatır. Yeni yerler demek, her zaman anlatacağınız yeni bir hikaye demektir.

Yeni İnsanlarla Tanışmak

Karavanla seyahat ederken veya karavan ile konakladığınız yerlerde sizinle aynı fikirleri paylaşan pek çok insan olduğunu fark edeceksiniz. İster tam zamanlı karavan hayatı yaşayan biri olun, isterseniz hafta sonları ya da özel tatil günlerinde karavan ile kaçamak yapıyor olun her zaman bir kamp ateşi etrafında buluşan insanlarla yolunuz kesişir. Şehirdeki evinizde ya da iş yerinizdeki bir çalışanla ortak nokta bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak merak ederek gittiğiniz bir kamp alanında ya da manzarası hoşunuza gittiği için konaklamayı tercih ettiğiniz bir yerde bulunan insanların sizinle ortak bir şeyler paylaştığını söylemek hiç de yanıltıcı olmaz. Dünya üzerindeki sayısız yer dururken aynı anda aynı yerde bulunmanız tesadüf değildir.

Sade Yaşam Huzurlu Yaşamdır

Etrafınız dağınıkken odaklanma sorunu yaşamanız ve endişe duymanız çok normal. Bu nedenle evinizin köşelerinde biriken dağınıklığın sizi bitkin hissettirmesi kadar doğal bir şey yok. Ne kadar fazla eşya varsa o kadar fazla şey düşünürsünüz. Küçülmek ve sade yaşamak için belki de en etkili yöntemlerden biri karavanda yaşamak olabilir. Boyutları ve içine alabileceği eşya sayısı bariz bir şekilde ortadayken içini fazlalıklarla doldurmak yerine işe yarar şeylerle doldurmak sadeleşmekte size yol gösterir. Karavan hayatı size daha az ile yaşamayı ve sahip olduklarınızı her zamankinden daha çok sevmeyi öğretir.

Doğayla Yakın Temas

Yapılan araştırmalar ormanda kısa bir yürüyüşün kan basıncı ve stres hormonu seviyelerini azalttığını gösteriyor. Doğayla yakınlaşmak doğanın bir parçası olduğumuzu ve doğada var olan döngüleri daha iyi anlamamızı sağlar. Şehirde hiç aklımıza gelmeden kullanıp attığımız ürünlerin aslında doğada yok olmadığını kendimiz gözlemleyebiliriz. Yemeğinizi kendiniz pişirirken, çamaşırlarınızı yıkarken veya duş alırken doğanın içinde olmak ona zarar vermediğinizde ne kadar faydasını gördüğünüzü anlamanıza yarar. Yağmurun ormanda yarattığı değişimlerden tutun, daha önce hiç varlığından bile haberdar olmadığınız bitki ve hayvan türlerini görmeye kadar doğanın tek başına size öğretecek ne kadar şeyi olduğuna şaşıracaksınız.

Çözüm Odaklı Yaşamak

Karavanda yaşamanın güzellikleri saymakla bitmez. Ancak beraberinde getirdiği birtakım sorunlar da olacağını göz önüne almanız gerekir. Hiç şüphesiz, yaşadığınız sorunlar ve onlara karşı geliştirdiğiniz çözümler eskisinden daha güçlü ve becerikli olduğunuzu hissetmenizi sağlar. Fedakarlık, alçakgönüllülük ve esneklik zayıf kişilik özellikleri değildir. Karşılaştığınız zorluklara karşı bazen fedakar davranmak sorunu çözmenizde size yardım ederken bazen de hiç ödün vermediğiniz şeylerden aslında vazgeçebileceğinizi görmüş olursunuz. Sorunlara odaklanmak yerine çözüm odaklı yaşamayı öğrenirsiniz.

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.