Karavan Hayatı

Karavan için buzdolabı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Karavanda yaşıyor ya da karavan ile seyahat etmek istiyorsanız yiyecekleri muhafaza etmenin ev yaşantısındakinden çok daha önemli olduğunu aklınızın bir köşesine yazmalısınız. Bu yüzden karavan için buzdolabı olmazsa olmaz detaylardan biridir diyebiliriz. Peki ama hangi buzdolabı, hangi koşullarda, hangi karavan için daha uygun? Bu yazımızda buzdolabı ile ilgili merak ettiklerinizi sizin için derledik.

Karavan İçin Uygun Buzdolabını Nasıl Bulurum?

Aslına bakarsanız, çoğu buzdolabı türü, gerekli elektrik gücü sağlandığında karavana uygun bir şekilde çalışır. Tamamen elektrikli ev tipi buzdolapları, tam zamanlı karavanda yaşayanlar ve kalabalık şekilde seyahat edenler için uygunken eğer aracınız bu kadar güçlü bir elektronik aleti çalıştırmaya yetecek elektrik tesisatı ile donatılmamışsa iş görmeyecektir. Kısa süreli karavan seyahati yapanlar, iki kişi ile karavan paylaşanlar için ise ev tipi büyük buzdolapları almak çok da gerekli olmayabilir.

Karavan için buzdolabı seçerken ev tipi olanlarda gerekli güç miktarının sağlanması dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Bazı durumlarda bir jeneratöre ihtiyaç duyulabilir.

Peki karavanlardaki buzdolapları için seçenekler nelerdir? Temel olarak, soğutmak için kullanılan işleme göre ayrılmış iki ana buzdolabı sınıfı mevcuttur:

  • Absorpsiyonlu Buzdolapları
  • Kompresör Buzdolapları

Bu sınıfların her birinde ise iki seçenek vardır. Gaz absorpsiyonlu buzdolapları için iki yollu model (propan veya 120V AC elektrikle çalışan) veya 3 yollu model (propan / 120V AC ile çalışan ancak 12V DC seçeneği ekleyen) arasında seçim yapmanız gerekir.

Kompresörlü buzdolapları, geleneksel olarak 120V AC güç ile çalışır ve ev tipi olarak bilinen buzdolaplarıdır. Son yıllarda karavanlar için popülerleşmeye başlayan buzdolaplarıdır ancak çalışmak için 120V AC güç gerektiğinden bir dezavantaja sahiptirler. Bu durumda ya dışardan bir elektriğe ihtiyaç duyulur. Jeneratör çalıştırmak ya da invertör (güç çevirici) kullanarak buzdolabını çalıştırmak için yeterli pil gücüne sahip olmanız gerekir. Ayrıca şebekeden uzaktayken buzdolabının soğumasını sağlamak için invertörünüzü her zaman açık bırakmanız gerekir. Çok fazla güç gerektiren 120V AC buzdolapları genellikle 24 saatlik bir sürede elektrik sağlayıcıdan 130-150 amper-saat güç tüketir.

Karavan için buzdolabı seçeneklerine son eklenen ise 12V DC ile çalışan kompresörlü buzdolaplarıdır. 120V AC güce ihtiyaç duymadan 120V AC buzdolabıyla benzer özellikler gösterir. Bu, güç dönüşümündeki verimsizliği ortadan kaldırır. Buzdolabını çalıştırmak için enerji sağlayıcıdan 12V DC gücü alıp 120V AC güce dönüştürmeniz gerekmez. 12V DC kompresörlü buzdolabı doğrudan güç ile çalışabilir.

Bu özelliklere dikkat ederek sizin için en iyi olacak buzdolabını seçebilirsiniz. Sizin için en uygun buzdolabının sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak buzdolabı olduğunu unutmayın. Kendi yaşam tarzınıza, yeme alışkanlıklarınıza ve karavanda ne kadar vakit geçirdiğinize göre değerlendirerek en uygun buzdolabını seçmeniz gerekir.

Absorpsiyonlu Buzdolaplarının Artıları ve Eksileri

Absorbsiyonlu buzdolapları, güce erişiminiz olmadığında büyük bir avantaj olan sıvı propan gazıyla çalışabilir. Böylece, şebekeden bağımsız kamp yapmak daha basit ve nispeten kaygısız hale gelir.

Absorpsiyonlu buzdolaplarının bir başka avantajı da iyi yalıtılma eğiliminde olmalarıdır. Absorpsiyonlu buzdolabını tamamen kapattığınızda ve kapılarını çok sık açmadığınız sürece yiyecekleriniz saatlerce soğuk bir şekilde muhafaza edilir.

Absorpsiyonlu buzdolaplarının birkaç dezavantajı da vardır. Bunlardan biri boyutudur. İki yönlü ve üç yönlü karavan buzdolapları biraz küçük olma eğilimindedir. Kalabalık bir ekiple seyahat etmiyor ve büyüklük size yetiyorsa bu bir sorun olmayabilir.

Daha da önemlisi, absorpsiyonlu buzdolapları genellikle kompresör tabanlı buzdolapları kadar iyi bir şekilde soğutmaz. Bir absorpsiyonlu buzdolabının ortam sıcaklığının yaklaşık 40 derece altında soğutmasını beklenir. Yaz sıcağında kamp yapana veya aracınızı güneşte park etmiş bulana ve karavanınızın iç sıcaklığı önemli ölçüde yükselene kadar bu yeterlidir. Gölgeye park ederek veya gaz absorpsiyonlu soğutma döngüsünün verimliliğini artırmaya yardımcı olmak için absorpsiyonlu buzdolabının arkasına fanlar takarak bu sorunu bir şekilde azaltmanın yolları vardır. Ancak genel olarak absorpsiyonlu buzdolapları her karavan için yeterli soğutmayı sağlamayabilir.

12V AC Ev Tipi Buzdolaplarının Artıları ve Eksileri


Ev tipi buzdolapları 120V AC elektrikle çalışır, bu nedenle bir ev tipi buzdolabını karavanda kullanırken, karavanınızın bir invertör tarafından 120V AC güce dönüştürülen 12V DC gücü kullanmanız gerekir.

Bir ev tipi karavan buzdolabının en büyük avantajı, boyutu ve buzdolabının içinin sürekli olarak çok soğuk tutma yeteneğidir.

Karavan için buzdolabı arayanlar eğer kalabalık ekiple seyahat ediyor veya tam zamanlı karavanda yaşıyorsa bu tipteki buzdolaplarını tercih etmek isteyebilir. Buzdolabını ve derin dondurucuyu bol miktarda yiyecekle doldurmak, marketlere uzak yerlerde yiyeceklerin muhafaza edilmesine güvenebilmek seyahatleri daha keyifli hale getirir. Ayrıca buzdolabının kapağını kaç kere açarsanız açın içindeki ısıyı büyük ölçüde muhafaza edecektir.

Ancak bir ev tipi buzdolabının karavanda kullanılmasının dezavantajları da var.

Ev tipi buzdolapları, hareketli bir araçta kullanılmak üzere tasarlanmamıştır ve bu nedenle, bir karavan absorpsiyonlu buzdolabının sahip olduğu kapı kilitleme mekanizmalarını içermez. Karavanda kullanılabilmesi için, karavan hareket halindeyken ev tipi buzdolaplarının kapılarını kapalı tutmak için modifiye edilmeleri gerekir. Çoğu durumda da aracınızı hareket ettirmeden önce kilitlemeyi hatırlamanız gereken bir kilitleme cihazı ile bu durum giderilir. Ancak unutulması durumunda bir viraj ya da bir tümsekte açılan kapakla birlikte etrafa saçılan yiyecekleri görebilirsiniz. Daha da kötüsü siz kapakların açıldığının bile farkında olmadan içindeki yiyeceklerin bozulmaya başladığına şahit olabilirsiniz.

Ayrıca bazı araçlarda büyük buzdolaplarının karavanınızın içine sığmaması hatta kapısından bile geçmemesi gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Karavanı baştan yapıyor ve buzdolabının geçebileceği bir genişlik ayarlayıp içeri sokuyorsanız da bozulma ihtimalinde nasıl geri çıkaracağınızı da düşünmeniz gerekir.

Tabii ki, ev tipi buzdolaplarının güç ihtiyacı da oldukça önemli bir dezavantajdır. Sürekli olarak çalışması gereken bu elektronik aletin ihtiyacı olan enerjiyi karşılayabileceğinizden emin olmanız gerekir.

 


Türkiye’deki tüm karavan kamp alanlarına ve karavan işletmelerine tek tıkla ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Karavan Hayatı’nda Türkiye’deki tüm karavan işletmelerini bir arada bulabilirsiniz: Keşfetmek için hemen tıkla!

 

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.