Karavan Hayatı

Karavanda Yaşamak Nasıl Bir Şey?

Karavan, birçok insanın hayallerini süslüyor. Karavanda yaşamak stressiz bir yaşam gibi gözükse de bu her zaman için böyle olmayabiliyor. Hayattaki her şeyde olduğu gibi karavanın da bazı istenmeyen tarafları var. Bu yazımızda karavanda yaşamanın nasıl bir şey olduğunu çeşitli yönleri ile ele alıyoruz. Gelin karavanda yaşamak nasıl bir şeymiş birlikte göz atalım.

Karavanda Yaşamak Hakkındaki Gerçekler

Karavanınız varsa aklınıza estiği gibi ya da vakit buldukça ülkenin dört bir yanını gezebilir hatta ülkeler arasında da gezi planları yapabilirsiniz. Birçok insan karavan fotoğraflarına bakıp karavanda yaşamanın güzelliklerini görerek, bu yaşamı gün batımlarından, çeşit çeşit manzaralardan, deniz kenarında uyanmaktan, dışarda yemek yapmaktan ibaret sanabilir.

Ancak görmedikleriniz daha fazla, çünkü bu fotoğraflarda böcekler, sinekler, sıcak, soğuk ve nemli geceler olmadığı gibi küçük bir alanda yaşamanın getirdiği zorluklar da gösterilmiyor.

Karavanla ilgili Bazı “Ufak” Problemler

Karavanda yaşamak eğlenceli gözükebilir ve gerçekten de öyle. Ancak bu eğlencenin içinde küçük problemler de var. Göz önüne almanız gereken problemleri başlıklar altında inceleyeceğiz:

Beklentiler ve Yaftalamalar

Özellikle gençler arasında karavanda yaşamak “özgürlük” ve “minimalist” bir yaşam sürmenin tasviri olarak görülebiliyor. Bu beklenti büyük çoğunlukta doğru olsa da herkesin bu şekilde karavan satın alıyor olduğunu düşünmek mümkün değil.

Karavanda yaşıyor olmanız insanların size karşı bakışını ve düşüncelerini de şekillendirecektir. Bazı insanlar sizi hayallerinin peşinden koşan, kendi isteklerine göre hareket edip bu yaşamdan mutlu olduğunuzu düşünürken bazılarının da başka bir seçeneğiniz olmadığı, hayattan keyif alamadığınız, kendinizi izole etmek istediğiniz ve hatta bir ev satın alıp kiralayamadığınız için maddi sıkıntılar yaşadığınızı düşünebilir. Bu gibi yaftalamalara hazırlıklı olsanız iyi edersiniz.

Duş & Tuvalet

Belki de artık hayatınızı karavanda geçirmeye karar verdiğinizde sizi en çok düşündürecek şeylerin başında duş ve tuvalet gelecektir. Bir karavanda duş veya tuvalet bulunmama ihtimali çok muhtemeldir. Eğer bu imkanlara sahip bir karavanınız varsa ne mutlu size! Karavanınızda duş bulunmaması ise yolculuğunuz boyunca düşünmeniz gereken şeylere bir maddeyi daha eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Yolculuğunuz sırasında yol üzerindeki tarihi ve doğal yerleri rotanıza dahil ederken aynı zamanda duş alabileceğiniz yerleri de haritanıza işaretlemeniz gerekir.

Eğer karavanınızda bir duş yoksa ıslak mendiller sizin en yakın dostunuz haline gelecektir. (Tabii çevreci olmayan bu yöntemi kesinlikle önermediğimizi hemen söyleyelim.) Aynı zamanda benzinlik tuvaletlerindeki musluklar, plajlardaki soğuk duşlar ve tatlı su gölleri temizliğinizin başlıca unsurlarından olacaktır.

Bazı karavan sahiplerinin duş ihtiyaçlarını spor salonu ve yüzme havuzu üyelikleriyle giderdikleri de olabilir. Ancak bu noktada da bu alanların her zaman gezi rotalarınız üzerinde bulunmayacaklarını hesaba katmanız gerekir.

Eğer duş ile ilgili konfor arayışınız yoksa soğuk geçen aylar haricinde portatif duş ekipmanları edinerek de duş ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hatta yaratıcılığınızı konuşturup kendi duş ekipmanınızı da üretebilirsiniz; yaz aylarında büyük bir pet şişe, duş başlığı ve güneşin ısıttığı su bile işinizi görebilir.

Küçük Mutfak Alanı

Karavanda yaşamak için büyük alanlar, geniş ve rahat yaşam alanı arzularınızı bir kenara bırakmış olmanız muhtemeldir. Ana ihtiyaçlarınızı karşılayan küçük bir alandan maksimum fayda sağlamak için tasarlanan karavanlar aslında yeterli oluyor. Ancak küçük alanda yaşamanın getirdiği zorlukları tamamen göz ardı etmeniz mümkün değil. Özellikle tek kişi yaşıyorsanız sadece kendi rahatınıza göre kullanacağınız alan, bir kişi daha eklendiğinde daha da daralacaktır. Eğer yanınızdaki kişi yeterince anlayışlı değilse aslında evde yaşadığınızda sorun bile gözükmeyecek küçük şeylerin gözünüzde büyümesi olası.

Gelelim mutfak meselesine; karavanınız ne kadar geniş olursa olsun karavan içerisindeki kullanım alanını daraltmamak ve alandan tasarruf etmek için mutfakları çok da geniş yer kaplayacak şekilde düzenlemek mümkün olmayabilir. Karavanda yaşarken çoğunlukla yemekleri kendinizin yapacağını düşünmelisiniz. Eğer yemek yapmaktan keyif alıyor ve ziyarete gelen misafirleri ağırlamayı seviyorsanız mutfağın küçüklüğü zaman zaman sinirlerinizi bozabilir. Birkaç çeşit yemek yaparken küçük bir tezgah kullanmak elinizi ayağınızı dolaştırabilir. Çok düşünmeden hazırlanmış mutfak ekipmanları dolaplarınıza sığmayabilir veya tezgahta olması gerekenden fazla yer kaplayabilir.

Küçük mutfaklarda evinizde alışık olduğunuz konforu bulamama ihtimalinizin de yüksek olduğunu unutmayın. Bulaşık makinesi, geniş bir buzdolabı hatta bulaşıklarınızı koyacağınız bir bulaşıklık bile olmayabilir. Mutfak ile ilgili düşünecek çok şey var. Ancak her şeye rağmen istediğiniz bir manzaraya park edip, her gün farklı bir manzarada yemek yapma ve yeme keyfi bütün sorunları bir anda alıp götürebilir.

Temiz Su

Musluklarımızdan akan temiz suya bu kadar alışıkken ve bir anda bitebileceği ihtimalini düşünmemiz gerekmiyorken karavana taşınıp orada yaşamaya başladığınızda su meselesi düşünmeniz gereken bir şey olacak. Karavanlarda su ihtiyacı büyük depolarla karşılanıyor. Genellikle yola çıkmadan önce deponuzu doldurup seyahate öyle başlarsınız. Ancak eğer seyahatiniz uzun sürecekse suyunuz bitecektir ve güzergah üzerindeki temiz su depolayabileceğiniz alanları aramanız gerekecektir. Bu noktada yol üzerindeki çeşmeler büyük çoğunlukla işinizi görse de suyun ne kadar temiz olduğunu hesaplayabilmeniz mümkün olmayacağından yemekleriniz için veya içmek için kullanacağınız suyu ayrıca tedarik etmeniz de gerekebilir.

Depolama Alanı

Karavanın “minimalizm” ile ilişkilendirilmesinin bir nedeni de evinizdeki dolapların, depo alanlarının, rafların, kitaplıkların ve içerisine eşya alan bütün alanların karavanda çok az yer kaplayabiliyor olmasıdır. Yazlık ve kışlıklarınızı aynı anda görebileceğiniz geniş bir giyinme odası veya dolabınız olmayacak. Artık karavandaki kıyafetleriniz havası alınmış hurçlar içerisinde yatağın altındaki depo alanınızda, yanındaki hırdavat ve tamir aletleri ile birlikte gün yüzüne çıkmayı bekleyecek. Normalde onlarca pantolon ve tişört giyiyor olabilirsiniz ancak eğer karavanınızda bir çamaşır makinesi yoksa ve o çamaşırları kurutacak zamanınız yoksa bir pantolon ve iki tişörtün de aslında size yetebileceğini deneyimleme fırsatınız olacak.

Evde misafirler için ayrı, kahvaltı için ayrı, akşam yemeği için ayrı yemek takımlarınız varken mutfak dolaplarının yetersiz gelmesi nedeniyle siz ve misafirleriniz ortak kullanılan birkaç parça tabak ile yetinmeyi öğreneceksiniz.

Kahve için tezgahta ayrı bir alan ayırmayı unutun! Çünkü kahve makinanızın yerine gelecek bir kettle çok daha kurtarıcı olabilir. Kahve ekipmanlarınızı da bakliyatların yanındaki çekmece veya dolaptan çıkarıp sabah kahvenizi demlemeye başlayabilirsiniz. Tabii akşamdan kalan bulaşıkları topladıysanız.


Alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp yeni alışkanlıklar edinirken karşılaşacağınız ve gözünüzden kaçabilecek birkaç unsuru sizin için derlemiş olduk. Henüz bir karavanınız yoksa ve kendi hayalinizdeki karavanı kendi isteklerinize göre düzenlemek isterseniz Türkiye’deki karavan proje çizimleri yapan güvenilir firmalara buradan ulaşabilirsiniz: Karavan Proje Çizimi Yapan Firmalar


 

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.