Karavan Hayatı

Karavan İçin Tuvalet Çeşitleri Nelerdir?

Karavan hayatında tuvalet ihtiyacınıza farklı çözümler üretmeniz mümkün. Karavanınızda bu iş için yer açmak istemiyorsanız, yolculuğunuz boyunca benzinlikleri, restoran tuvaletlerini ya da umumi tuvaletleri kullanarak da karavanda tuvalet sorunu için çözüm yaratabilirsiniz. Her ne kadar birkaç günlük kısa karavan turu planlarınız için bu durum pratik görünse de yolculuğunuz uzun sürecekse, ilerleyen süreçte karavan için tuvalet alanı oluşturmadığınıza pişman olmanız olasıdır. Uzun süre benzinlik bulamadığınızda ya da geceleyeceğiniz alanda tuvalet olmadığında, karavanda tuvalet olamaması son derece can sıkıcı olabilir. Tüm eşyalarınızı toplamak ve güzelim alanı bir tuvalet uğruna terk etmek, özellikle bu durum gecenin bir yarısı yaşandığında son derece sinir bozucudur. Eğer bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız karavanınıza bir tuvalet alanı eklemeyi mutlaka düşünmelisiniz. Peki karavan için tuvalet çeşitleri nelerdir? Gelin hep birlikte göz atalım.

Portatif Tuvaletler ile Alandan Kazanın

Tüm karavan tuvalet çeşitleri arasında açık ara en uygun maliyetli olanlar portatif tuvaletler olarak görülüyor. Küçük bir kovayı ya da basit bir oturağı andıran portatif tuvaletler ile küçük karavanlarınızda ya da kamplarınızda tuvalet sorununa çözüm bulabilirsiniz. Konforlu olmaması, temizlik zorlukları gibi nedenlerle uzun süreli kullanım için çok uygun olmasa da bu tuvaletler bir süre işinizi görebilir.

Karavan için portatif tuvalet ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz. (Bu link Hepsiburada işbirliği linkidir ve uygulamaya yönlendirir.)

 

 

Karavan İçin Tuvalet

Bütçenize Uygun En Kullanışlı Karavan Tuvaleti Çeşidini Seçin

Karavan tuvaletleri konusunda araştırma yapmaya başladıysanız farklı isimlerde birkaç tuvalet çeşidine denk gelmiş olabilirsiniz. Kasetli tuvaletler, kompost tuvaletler ve sabit tuvaletler gibi ifadeler sıklıkla karşınıza çıkmıştır. Bunların her birini kısaca açıklamadan önce en yüksek maliyetli olan modellerin kompost ya da sabit karavan tuvaletler olacağını hemen söyleyelim. Kasetli tuvaletler nispeten daha ucuz olabildikleri gibi kullanımları da son derece pratiktir.

Karavan için kompost tuvalet

Atıklarınızı basit bir sistemle ayrıştıran ve doğal gübreye dönüştüren kompost tuvalet, son derece hijyenik ve bir o kadar da doğa dostudur. Ancak hemen belirteyim bu sistemin çalışması için 12 V güce ve diğerlerinden daha büyük bir alana ihtiyacınız olacaktır. Kapladığı alan nedeniyle küçük karavanlar için çok kullanışlı olmasa da eğer aracınızda banyo için gerçekten yeterli bir alan oluşturabildiyseniz bu çevre dostu çözümü deneyebilirsiniz.

Karavan için sabit tuvalet

Karavanda sabit tuvalet kullanımı hem boşaltılmasının nispeten kolay olması hem de yoğun kullanıma uygun olması nedeniyle tercih edilir. Siyah tanka sabit bir şekilde bağlanan bu tuvalet diğer karavan tuvaleti modellerine nazaran daha çok ev konforu hissetmenizi sağlar. Uygun şekilde bağlantısı yapıldığında ve doğru şekilde temizlendiğinde koku sorunuyla karşılaşma ihtimaliniz de diğer modellere nazaran çok daha az olacaktır. Ancak boşaltma yapabilmeniz için, karavan kamplarında yer alan özel bağlantı noktalarından birini ziyaret etmeniz gerekebilir. Karavanda sabit tuvalet yapmak istiyorsanız aynı zamanda bir tank yaptırmanız da gerekeceği için, sistem oldukça maliyetli olabilir.

Karavan için kasetli tuvalet

Kasetli tuvaletler, atıklarınızı siyah tank yerine portatif bir atık tankında toplayan sistemlerdir. Diğer tuvalet çeşitlerine nazaran çok daha az temiz su kullanırlar. Portatif tank dolduğunda, tekerlekleri sayesinde kolayca taşıyabilir ve uygun bir boşaltma noktasına boşaltabilirsiniz. Bu sistemde bu tankın boşaltılması aşamasının çok da keyifli bir iş olmadığını söylemeden geçmeyelim. Uygun kimyasallarla temizlenmediği ve düzgün bir şekilde havalandırılmadığı durumlarda karavanınızın içi nahoş kokularla dolabilir. Ancak yine de kullanım rahatlığı ve fiyat aralığı düşünüldüğünde, tercih edilebilecek en makul sistemdir.


Bu yazıda bahsedilen karavan tuvaletleri arasından bazılarını bir listede topladık. Ürünlerin fiyatlarını görmek ve incelemek isterseniz bu linkten ulaşabilirsiniz: Karavan Tuvaletleri (Bu link Hepsiburada işbirliği linkidir ve uygulamaya yönlendirir.)


İhtiyacınıza en uygun tuvaleti bulun

Karavan için tuvalet almaya karar verdikten sonra ihtiyaçlarınıza en uygun tuvaleti bulmak için kendinize zaman verin. Eğer çok sık seyahat etmiyorsanız portatif modellere yönelin. Karavanda çok sık vakit geçiriyorsanız ve umumi tuvalet bulmanın mümkün olmadığı yerlere sıklıkla gidiyorsanız bu durumda diğer tuvalet modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler!


Türkiye’deki tüm karavan kamp alanlarını harita üzerinde görmek için buraya tıklayın: Karavan Kamp Alanları

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.