Karavan Hayatı

Camper ve Karavan Arasındaki Fark Nedir?

Karavan satın almak veya karavan kiralamak için araştırmaya başladıysanız karar vermeniz gereken ufak bir ayrıntı kalmış demektir. Pek çok farklı isimde karavan tanımı olduğunu görmüş olabilirsiniz. Karavan, motovan, rv, camper ve daha fazlası… Türkçede genellikle içinde yaşam olan tüm araçlar için “karavan” kelimesi kullanılıyor olsa da aslında bu farklı isimlendirmelerin bir anlamı var. Bu yazımızda camper ve karavan arasındaki farkları ele alarak aklınızdaki soruların büyük bir kısmına yanıt vermeye çalışacağız. Her bir karavan tipinin kendince olumlu ve olumsuz özellikleri var, siz kendinize en uygun olanın hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Camper ve Karavan Farklı Mı?

Kısaca camper, panelvan olan, içinde yatak, mutfak bulunan küçük araçlara verilen isimdir diyebiliriz. İçinde çok kapsamlı kullanım alanı yoktur. Ancak yatacak yer ve yemek yapmak gibi ihtiyaçları karşılar. Camperlar, kullanım kolaylığı açısından karavana oranla herhangi bir caddede kolaylıkla kullanılabilir ve tipik bir arabaya uygun herhangi bir alana park edilebilirler. Karavan veya çekme karavanlarda ise durum böyle değildir. Büyüklükleri nedeniyle şehir içinde kullanılmaları zor olabildiği gibi park alanı bulmak da kolay olmayabilir. Ancak camper ve karavan karşılaştırmasında dikkat etmeniz gereken unsurlar bununla sınırlı değildir.

Panelvan dönüşümünde genellikle tuvalet, duş veya banyosu entegre olmayan bir karavan elde edilir. Bu da yoldayken tuvalet ve duş gibi bazı ihtiyaçlarınız için dışa bağımlı olacağınız anlamına gelir.

Camper araçlar dışarıdan bakıldığında karavana benzemeyebilirler. Bu da ek geçiş ücretleri, taşıma ücretleri ve park ücretleri gibi konularda tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Eğer karavanınız ile her mevsim gezmeyi düşünüyorsanız, camperların bir diğer avantajı tek yaşam alanına sahip olmaları nedeniyle aracın içinin aynı sıcaklıkta tutulabilmesidir. Sürüş sırasında motordan gelen ısıyı camper içerisine dağıtmak diğer büyük araçlara kıyasla çok daha kolaydır. Ancak ister karavan olsun ister camper olsun soğuk havalarda ek bir ısıtma sistemi gerekli olacağından bu madde hayatınızda büyük bir değişiklik yaratmayacaktır.

Avantajlar ve Dezavantajlar

 • Camper ve karavan kullanmak için aslında ek bir ehliyete ihtiyacınız yoktur. Ancak bazı durumlarda dönüştürülen aracın niteliğine ya da çekme karavanın ağırlığına bağlı olarak karavan ve çekme karavan için ayrı bir ehliyet almanız gerekebilir.
 • Camperlar için feribot geçişlerinde tek araç ücreti alınır. Karavan için ayrı bir ücret ödemeniz gerekebilir.
 • Camper içini ihtiyacınıza göre tasarlayabilir ve seçtiğiniz ekipmanlar ile özelleştirebilirsiniz.
 • Camper araçlar küçük oldukları için günlük kullanıma uygundurlar.
 • Camperlar ayrıca çekme karavan da çekebilir.
 • Karavanların içerisine tuvalet, banyo gibi ihtiyaç alanları eklenebilirken, camperlarda portatif tuvalet, klozet çadırı gibi ek ekipmanlara ihtiyaç duyulur.
 • Çekme karavanlardan farklı olarak, şehir merkezine giderken camper aracınızı bir alana park edip otobüs veya bisiklet gibi ayrı bir araç kullanmanız gerekebilir.
 • Karavanlarda yaşam ve kullanım alanı camperlara oranla daha büyüktür. Bu nedenle geniş kullanım alanına ihtiyaç duyanlar veya çocuklu aileler, kalabalık arkadaş grupları olanlar karavan tercih edebilir.
 • Camper ve karavan kıyaslamasında depolama alanı da büyük fark yaratır. Karavanların camperlara göre daha fazla depolama alanı vardır.
 • Hem karavanlar hem de camperlar modern ısıtma sistemleri ile donatıldıklarında her mevsim kullanımları mümkündür.
 • Eğer tam zamanlı karavanda yaşamıyorsanız, evde yaşarken karavanınızı park edeceğiniz bir alana ihtiyaç duyarsınız. Araba park alanınız yoksa aracınızı sokağa park etmeniz mümkün olmayabilir. Karavanı kullanmadığınızda bir otoparkta ücretli olarak park etmeniz gerekebilir. Camper araçlar bu açıdan büyük avantaj sağlar.

Temelde aynı işlevlere sahip ve aynı ihtiyaçları karşılıyor gibi gözükseler de karavanlar camperlara oranla daha karmaşık yapılı araçlardır. Camperlar Transporter gibi farklı araçların modifiye edilerek karavana dönüştürülmesi iken karavanlar özellikle karavan olmak için üretilen araçları da kapsar.

Bu araçlar arasından ihtiyacınıza en uygun olanları seçerek keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.


Eğer aracınızı karavana dönüştürmek ya da bir karavan satın almak isterseniz sitemizde yer alan firmaları buraya tıklayarak listeleyebilir; haritada görüntüleyebilir ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.


 

 

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.