Karavan Hayatı

Karavan İçin Ehliyet Sınıfı Ne Olmalıdır?

Karavan gezmeyi ve farklı yerlerde gönlünce konaklamayı sevenlerin gözdesi. Pek çok insan mevcut araçlarını karavana dönüştürmenin yollarını arıyor ya da bir karavan edinmenin hayalini kuruyor. Peki bir ehliyetiniz var ama karavan kullanmanız için uygun mu? Karavan kullanmak için ehliyet şartları nelerdir? B sınıfı ehliyet ile karavan kullanılıyor mu? Karavan için ehliyet değişikliği gerekiyor mu? Karavan için hangi ehliyet gerekir? Bu soruların cevabını sizler için derledik.

Karavan Çeşitlerine Göre Ehliyetler

Motokaravan, çekme karavan, alkovenli karavan gibi pek çok karavan çeşidi var. Kullanmak istediğiniz karavan türü ve ağırlık sınıfına göre sahip olmanız gereken sürücü belgesi türü de değişiklik gösteriyor. Aşağıdaki karavan çeşitlerine göre ehliyet türlerini inceleyip kendi ehliyetinizin bu araçları kullanmak için yeterli olup olmadığını görebilirsiniz.

Çekme Karavan İçin Ehliyet

Eğer 750 kilogram altında ağırlığa sahip bir çekme karavan almayı düşünüyorsanız B sınıfı sürücü belgesi yeterli oluyor. Bu karavanları çeki demiri ile binek aracınıza bağlayarak kullanabilirsiniz. Bu binek aracın sınıfına ait sürücü belgesine sahip olmanız yeterli olacaktır. Ancak 750 kilogram üzerinde ağırlığa sahip bir çekme karavan alacaksanız, BE sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Römorklar, tekne ve karavanlar bu sınıfa dahil olan araç tipleridir.

B Sınıfı Ehliyet İle Karavan Kullanılır Mı?

B sınıfı ehliyet ile 750 kilogramın altındaki çekme karavanları kullanabilirsiniz. Ağırlık daha fazla ise çekme karavanları B sınıfı ile kullanmak mümkün değil. Motorkaravan araçlarda da sınır, ağırlıktır. Dönüştürülen araç otobüs karavan ise E sınıfı, kamyon sınıfı ise C sınıfı, minübüs kamyonet ise B sınıfı ehliyetiniz olması gerekir. Motorkaravanlarda kullanılan B sınıfı ehliyeti ile araç yük ağırlığının 3500 kilogramı geçmemesi gerekir. Karavan kullanmak için ehliyet almanız gerektiğinde bu detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Karavan Kiralamak İçin Ehliyet

Karavan kiralama durumunda da yukarıda bahsettiğimiz özellikler geçerlidir. Yani karavan kullanmak için ehliyet şartları kiralayacağınız karavanın ağırlığına ve özelliklerine göre değişiklik gösterecektir. Karavan için ehliyet konusunda kiralamak istediğiniz araç ile ilgili detaylı bilgiye firmayla görüşerek ya da yönetmeliği inceleyerek ulaşabilirsiniz.


Bu yazımızda karavan için hangi ehliyet gerekir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Eğer aracınızı karavana dönüştürmek ya da bir karavan satın almak isterseniz sitemizde yer alan firmaları buraya tıklayarak listeleyebilir; haritada görüntüleyebilir ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.