Karavan Hayatı

Baharda karavan turu: Akdeniz karavan rotaları

Yaz aylarında en sıcak bölgelerden olan Akdeniz, bunaltıcı havalar başlamadan harika koyları görmek, antik kentleri gezmek için baharda karavan turu yapmaya daha uygundur. Karavan kiralamak ya da kendi karavanıyla seyahat etmek isteyenler yaz başlamadan Akdeniz turu yapmaya hazırlanabilir. Birbirinden güzel Akdeniz koylarında keyifli bir tatil yapmak için henüz rotanızı belirlemediyseniz sizin için hazırladığımız Akdeniz karavan rotaları ile hayalinizdeki tatili planlayabilirsiniz.

Baharda Karavan Turu İçin Akdeniz Bölgesi

Tarih ve doğanın birlikteliğini en keyifli şekliyle yaşamanızı sağlayacak Akdeniz, her mevsimde tatil planlarında yer alıyor. Bahar aylarında gezi planlayanların ise gözdesi olmaya devam ediyor. Denize girmek için güneşin yakıcılığının olmadığı, ormanda yürüyüş yaparken sıcaktan etkilenmeyeceğiniz, piknik yapmak için gölge aramanız gerekmeden keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında tatile çıkanların sayısındaki artış ile kalabalık ortamlar oluşmadan gittiğiniz yerlerden keyif alabilirsiniz. Karavanla seyahat ederken Akdeniz’de kara ile denizin sunduğu güzellikleri birlikte deneyimleyebilirsiniz. Ege ile Akdeniz’in kesiştiği nefes kesici yolları ile Muğla‘dan seyahate başlamak, rotanıza tarifsiz bir renk katabilir.

Karavanla Antalya

Ormanlık alanlar, koylar, şelaleler, tarihi kentler ve müzeleri ile Antalya bir kentin sunabileceği tüm güzellikleriyle sizi bekliyor. Özellikle yazın sıcaklarında koylarda daha fazla insan olacakken, bahar aylarında Antalya’nın koylarında karavanınızda keyif yapmak paha biçilemez. Ayrıca, Kurşunlu ve Düden şelaleleri, yaz aylarında genellikle insanların serinlemek için uğradıkları bir rota iken, baharda çiçekler açmış ve doğa yeni canlanıyorken bambaşka bir güzelliktedir. Deniz ile antik bir kentin buluşma noktası olarak Phaselis Antik kenti, tarihi gezilerden vazgeçemeyenler için uğrak bir noktadır. Olympos, Perge, Aspendos, Myra, Patara, Termessos, Letoon, Xanthos gibi antik dönemde de isimleri çok duyulmuş ve dünya tarihine ismini yazdırmış kişilerin yaşadığı bu kentler kesinlikle görmeye değer. Karavanınızı park edip trekking yapmak isterseniz, Akseki koyu, Porto Ceneviz koyu, Adrasan koyu, Gelidonya Feneri, Suluada ve Korsan adası yıllarca dilinizden düşmeyecek yürüyüş rotaları olarak hafızanızda yer edebilir. Alanya’da Dim çayı yakınlarında yer alan Köprülü Kanyon da karavan sevenlerin uğrak mekanlarından biri. Eğer ekstrem sporlara meraklıysanız raftingi ile ünlü Dim çayını ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Karavanla Mersin

Karavanınızla Akdeniz sahil şeridinden giderken nefes kesen manzaraların keyfini çıkarın. Mersin, yollarda ve doğada fotoğraf çekmek isteyenlere bahar aylarında görsel bir şölen yaratır. Erdemli’de yer alan Lamos Kanyonu adıyla bilinen Kayacı vadisi, yaz aylarında serin olduğu için tercih edilse de bahar aylarında henüz çok insan ziyaret etmemişken tüm güzellikleriyle görebilmeniz için keyifli bir gezi rotası sunar. Suyun içinden yürümek, kamp yapmak, kaya tırmanışı yapmak ve fotoğraf çekmek için harika doğasıyla programınıza dahil etmeniz gereken bir kanyon burası. Akan suyun sesiyle piknik yapmak, doğanın sesleri arasında kitap okumak isterseniz buraya uğramadan geçmeyin. Talat Göktepe Doğal Parkı ise karavan ile seyahat edenlerin mutlaka uğradığı bir diğer alan. Ayrıca Akyar koyu da, baharda karavan turu yapma planı olanların haritasına işaretlemesi gerekir. Mersin’deki Cennet Cehennem Mağarası, Tarsus Müzesi, Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Uzuncaburç, Mersin Arkeoloji Müzesi, Mamure Kalesi, Alahan Manastırı tarih ile doğayı bir arada yaşamak isteyenleri bekliyor.

Karavanla Adana

Akdeniz’in keşfedilmeyi bekleyen şehirlerinden Adana, baharda karavan turu planlayanlar için yaz aylarına oranla daha keyifli bir seyahat deneyimi sunacak şehirlerden biri. Türkiye’nin en büyük altıncı şehri olan Adana, ünlü ticaret ve kültür merkezlerinden olarak da adından söz ettiriyor. Yaz aylarında oldukça sıcak ve yağışsız olan bu kent, baharda birbirinden renkli sokakları ve kültürel mirasıyla gezginlerin rotalarında yer alıyor. Tarihte Doğu Roma’nın imparatorluğu altındayken de var olan kent, eski zamanlardan beri önemli bir ticaret merkezi. Ceyhan ve Seyhan nehirleri, şehrin su ile buluştuğu noktalarında keyifli vakit geçirmek için mekanlara da eşlik ediyor. Varda Köprüsü, Kapıkaya Kanyonu, Seyhan Barajı, Taş Köprü, Adana Merkez Parkı, Belemedik Vadisi ve Yumurtalık Plajı Adana’ya gittiğinizde uğramanız gereken tarihi ve doğal güzellikler arasında sayılabilir. Bununla birlikte kültürel bir gezi planlayarak, gezerken öğrenmek isteyenlerin Adana Müze Kompleksini, Büyük Saat’i, Mısır Çarşısını, Adana Arkeoloji Müzesini ve Adana Sinema Müzesini görmeden geçmemelerini öneririz.

Karavanla Hatay

Akdeniz’e kıyısı olan şehirlerden biri de Hatay’dır. Yaz sıcaklarında oldukça bunaltıcı havalarda gezmek yerine baharın keyifli havasında gezi turu yapmayı planlıyorsanız, planınıza Hatay’ı da dahil etmeniz iyi olacaktır. Antakya’nın tarihi sokaklarında dolaştıktan sonra ya da önce, Reyhanlı yolu üzerindeki Saint Pierre Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Hatay’ın en fazla ziyaretçi çeken noktalarından birinin bir ağaç olduğunu söyleyerek başlayalım. Musa Ağacı, tarihi olaylarla ilgili anlatılarda Musa Dağı’nda çıkılan yer olması ve asanın filizlenerek ağaca dönüştüğü rivayeti ile çokça ziyaretçi çekiyor. Antakya’nın zamanda yolculuk yapıyormuşsunuz gibi bir his uyandırdığını söylemek yanlış olmaz. Kuruluş Caddesi etrafındaki eski Antakya evleri, dar sokaklarla, avlu duvarların arasında kendine özgü bir gezi deneyimi sunuyor. Ayrıca, yine deniz ticaretinin tarih boyunca yoğun olduğu İskenderun Körfezi’nde geziniz sırasında bir yürüyüş yapmak için bahar havasından daha güzel bir vakit bulamazsınız. Hatay’ın yöresel lezzetleri arasında kahve severleri de çeken tarihi kahvecileri, bir kahve içip soluklanmanız için keyifli olacaktır. Yeraltı suları ile de ünlü olan Hatay’da Erzin Başlamış Kaplıcaları, Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edilir. Yüzyıllar boyunca ayakta kalmış bu yapıları görmek isteyenler buralardaki otellerde de konaklamayı düşünebilir. Antakya, mozaikleri ile tarihi geziler yapanların nefesini kesecek eserlere de ev sahipliği yapıyor. Antakya Mozaik Müzesi, dünyanın en zengin mozaik müzelerinin başında geliyor. İskenderun Deniz Müzesi, Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi, Antakya Cam Müzesi de müze gezmeyi sevenlere çeşitlilikleri ile keyifli vakit geçirme imkanı tanıyor. Yerel halkın sıklıkla ziyaret ettiği Samandağ sahili, 16 kilometre uzunluğa sahip olmasıyla özellikle bahar aylarında karavan seyahati yapanların keyifle konaklayacağı bir nokta. Ayrıca lodos rüzgarlarının da etkisiyle sörf yapmak isteyenler için güzel bir seçenek. Karaağaç plajı, Arsuz Hatay plajı, Burnaz plajı gibi plajlar da Hatay’da doğa içinde keyifle vakit geçirebileceğiniz plajlar arasında.

Akdeniz’e bir seyahat yapma düşünceniz varsa baharda karavan turu planlamanız çok daha iyi olacaktır. Akdeniz’e gezi planınızda kılavuz olmasını dilediğimiz bu yazı size gezilecek yerler açısından fikir verecektir. Eğer rotanıza Ege’yi ve Kapadokya’yı da eklemek isterseniz bu bölgelerle ilgili hazırladığımız içeriklere aşağıdaki yazılardan ulaşabilirsiniz:


Bahar için karavan rotaları: Ege Bölgesi

Bahar için karavan rotaları: Kapadokya


Türkiye’deki karavan kamp alanlarını, karavan yapan firmaları, karavan kiralayan ve satan firmaları harita üzerinde görmek için buraya tıklayın: Türkiye Karavan Haritası

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.