Karavan Hayatı

Karavanla Seyahatin Dezavantajları Nelerdir?

Günümüzde insanlar seyahat etmek için yeni alternatifler üretmeye başladı. Bu alternatifler artık uçak, tren ve otobüs gibi sıradan şeylerin çok ötesine geçiyor. Birçok insan artık heyecan arıyor ve otellerde tatil yapmak yerine daha sessiz ve sakin koyları, farklı destinasyonları keşfetmek istiyor. Durum böyle olunca karavanla tatil yapma fikri de son derece cazip hale geldi. Günümüzde her 10 kişiden 5’i karavanla tatil yapma fikrine çok sıcak bakıyor. Ancak bu durumda unutulmaması gereken bir şey daha var: Karavanla seyahatin dezavantajları olabileceği gerçeği! Hadi gelin size bu dezavantajlardan kısaca söz edelim.

Klostrofobi Korkulu Rüyamız

Karavanla seyahatin dezavantajları

Karavanla seyahatin en büyük dezavantajlarından biri alan kısıtlılığı. Öncelikle eğer klostrofobi gibi bir rahatsızlığınız varsa karavanla seyahat sizin için pek uygun olmayabilir. Karavandaki yaşam alanının oldukça dar olduğunu düşünecek olursak içeride daralmanız son derece olası. Ama daha geniş bir araç tercih edip, yüksek olmayan minimal mobilyalar kullanarak ve araç içindeki cam sayısını artırarak kendinize uygun bir iç dizayn yaratabilirsiniz. Bu durumda belli fonksiyonlardan ve yalıtımdan feragat etmeniz gerekebilir ama amaç karavanla seyahat etmekse her zaman bir çözüm yolu vardır.

Su Hayattır

Karavanla seyahatin dezavantajları

Gelelim diğer büyük problemlerden birine. Karavanla seyahat ederken su kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor. Bugün hepimiz evimizde gayet rahat hatta bazen umursamaz bir şekilde su tüketiyoruz öyle değil mi? Birçoğumuz (yanlış olduğunu bile bile) sıcak bir suyun altında saatlerce duş almayı sürdürüyoruz. Sadece duş için değil, karavanla seyahat ettiğiniz taktirde, içmek için ya da tuvalet ihtiyacı için de su kullanımına dikkat etmeniz şart.

Türkiye’de Karavan Kullanmak

Türkiye şartlarında herhâlde yakıt fiyatlarını bilmeyen yoktur. Karavanlar da yakıt tüketimi bakımından oldukça yüksek maliyetli olabiliyor. Bazı karavan tasarımlarında yakıt sadece karavanı sürmek için değil aynı zamanda elektrik için de kullanılabiliyor. Eğer karavanla seyahatte konfor alanınızı düşünüyorsanız elektrik tüketim maliyetini de değerlendirmeniz gerekir.


Karavanla seyahatin dezavantajları bireysel olarak değerlendirildiğinde de çeşitlendirilebilir. Eğer karavanla seyahat etmek gibi hayaliniz varsa yukarda bahsedilen ciddi olasıları detaylı bir şekilde göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Sitemizden karavan kamp yerlerini, karavan yapan firmaları, karavan projesi çizen firmaları, karavan satan ve karavan kiralayan firmaları görüntüleyebilir; iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. tüm listeleri görmek için buraya tıklayın.

Hayallere giden yolda karşılaşabileceğimiz zorlukların farkında olmak her zaman hazırlıksız yakalanmaktan daha iyidir. Öte yandan karavanla seyahatin avantajlarını da duymak isterseniz “Karavanla Seyahat Etmenin Avantajları” yazımıza göz atmayı unutmayın! Şimdiden hayallerinizdeki yolculukta size bol bol keyifli anı diliyoruz!

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.