Karavan Hayatı

Çalışırken Seyahat Etmek İçin İşinizi Uygun Hale Getirin

Uzun bir seyahate çıkmak çoğu zaman iş yaşamı nedeniyle pek de mümkün olmuyor. Peki ya işinizi seyahat ederken de yapabiliyor olsaydınız? Kulağa rüya gibi gelebilir ama bu mümkün! Çalışırken seyahat etmek aslında birçok gezginin hayata geçirdiği bir çalışma biçimi. Bu sayede diledikleri gibi gezerken işlerini de halledebiliyor ve para kazanabiliyorlar. Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Dijital Göçebelik

Yabancı bloglarda sıklıkla gördüğümüz bir kavram var: “Digital Nomad” yani bir diğer adıyla dijital göçebelik. Peki nedir bu dijital göçebelik? Dijital göçebeler, genellikle farklı yerlere seyahat ederken aynı zamanda uzaktan çalışan kişilerdir. Genellikle kafelerde, ortak çalışma alanlarında veya halk kütüphanelerinde çalışırlar. İşlerini istedikleri yerde yapmak için akıllı telefonlar ve mobil erişim noktaları gibi kablosuz internet özelliklerine sahip cihazlarla işlerini yanlarında taşırlar.

Uzaktan çalışanlar için bir ofis gereksinimi yoktur, istedikleri zaman ve istedikleri yerde, eğer bir süre kısıtlaması yoksa istedikleri saatlerde işlerini halledebilirler. Çalışırken seyahat edenlerin, iş yeri olanlar gibi belli saatler arasında iş yerinde olmak gibi bir zorunlulukları da yoktur.

İşinizi Değerlendirin

İnternetin ve internete bağlanan bir cihazın olduğu her yerde çalışabilen dijital göçebelerin kuşkusuz en büyük avantajı işlerinin bu şekilde de yapılabilir olması. Peki acaba sizin işiniz seyahat ederken çalışmaya müsait bir iş mi?

Elbette her iş bu şekilde yapılmaya müsait olmayabilir. Ancak şu da bir gerçek ki özellikle 2020 yılında başlayan pandemi sürecinde aslında birçok işin evlerden de yapılabildiğini gördük. Yani bugüne kadar işiniz bir ofise gitmeyi gerektirmiş olabilir ama belki bir şekilde dijital olarak yapılmaya müsait hale getirilebilir. Bazı gezginler tam zamanlı işlerinde aldıkları maaşı bir miktar azaltmak ya da iş tanımını değiştirmek karşılığında uzaktan çalışma konusunda anlaşmaya varabiliyorlar. Siz de bu tarz bir alternatifi değerlendirebilirsiniz.

Dijital Göçebe Olmanın Sağladığı Faydalar

1- Üretkenlik

İstediğiniz yerde çalışabiliyor olmak, sizi bir an önce işinizi bitirip olduğunuz yerdeki güzelliklerin tadını çıkarmak, yeni yerler keşfetmek ve dostlarınıza daha çok vakit ayırabilmek konusunda motive edecektir. Bu motivasyonla çalışmak işlerinizin kalitesine de yansıyacak ve yaptığınız işten keyif almanızı sağlayacaktır.

2- Yaratıcı Fikirler Üretme

Yaratıcılık ilk bakışta birbiri ile alakasız fikirlerin bir araya geldiğinde anlamlı bir şey oluşturabilmesidir. Her gün farklı bir yerde çalışmak, daha çok yeni şey görmek ve deneyimlemek, yeni insanlarla tanışmak, yolda karşılaştığınız sorunlara hızlı ve etkili çözümler üretebilmek ve daha sayabileceğimiz onlarca durum yaratıcılığınızı besleyecektir. Beyniniz bu çeşitli girdilerle doldukça, yaratıcı fikirleriniz işinize de yansır.

3- Uyum

Sürekli yeni yerlere seyahat etmek, yeni şeyler deneyimlemek sizi konfor alanınızın dışına iter. 9-5 çalışan biri için haftanın belirli günleri birkaç saatin nerede ve nasıl geçeceği bilinir. Bu yaşamınızı monotonlaştıran bir durumdur. Ancak konfor alanınızın dışına çıktığınızda, yolda sizi bekleyen farklılıklar, her gün yeni ortamlara uyum sağlamak için farklı insanlarla ve kültürlerle etkileşime geçmek sizi pek çok konuya daha kolay uyum sağlayabilecek bir birey yapar. Seyahat etmek yeni ve zorlu durumlara karşı beyninizin kapasitesini de güçlendirir. Yeni beceriler öğrenme isteği ve yeteneğinizi diri tutar.

4- Sevdiğiniz Şeyleri Yapmak İçin Daha Çok Zaman

Unutmayın, yaşamak için çalışıyoruz, çalışmak için yaşamıyoruz. Ortamınıza ve düşüncelerinize uygun bir işiniz varsa bu çalışmanızı daha kolay kılacaktır. Ancak seyahat ederken çalışmak sizi daha motive edeceği için işinizi daha hızlı bitirecek, zaman ayırıp çevrenizi keşfedecek, tutkulu olduğunuz şeyleri yapacak ve sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirebileceksiniz. Unutmayın harcadığımız şey yalnızca işin sonucunda elimize geçen para değil, harcadığımız zamandır da.

İşinizi Çalışırken Seyahat Etmeye Uygun Hale Getirin

Dijital göçebeler, freelance (serbest çalışan) kişilere benzer şekilde işlerini modifiye ederler. Seyahat ederken mevcut işinizi korumak istiyorsanız bunu sürdürebileceğinizi öncelikle işvereninize kanıtlamanız gerekecek. Belki seyahat etmeye başlamadan önce işvereninize birkaç ay uzaktan çalışmaya geçmeyi teklif edebilirsiniz. İşler istediğiniz gibi gider ve işvereniniz herhangi bir kayıp yaşamayacağına ikna olursa sonrasında seyahat planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Eğer Bir İşiniz Yoksa ya da İşinizi Değiştirmek İsterseniz…

Tüm bu süreci yönetirken kendinize karşı dürüst olun. Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız? Çalışırken seyahat etmek size göre mi? Neleri yapmakta iyisiniz? Ne yapmaktan hoşlanırsınız? Dikkatiniz çabuk dağılır mı? Bu işi çevrimiçi yapabilir miyim? Bu gibi önemli soruları kendinize sorun ve yanıtlarınızı değerlendirin.

Hangi işi yaparak nasıl para kazanabileceğinize karar verdikten sonra eğer eski işinize devam etmiyor ya da bir iş arıyorsanız, size en uygun olan işi aramaya başlayabilirsiniz. İnternette freelance arayan sitelere, uzaktan çalışacak birilerini arayan şirketlere, hatta etrafınızdaki arkadaşlarınıza danışarak size uygun işi bulup çalışma programınızı oluşturun.

Kazancınız Kadar Harcamalarınız da Önemli

Bu süreçte kazancınız kadar harcamalarınız da önemlidir. Çünkü harcamalarınız ne kadar fazla olursa konforlu bir hayat sürmek için kazancınızın da o denli artması gerekir. Fakat başlangıçta freelance işler yaparak bu kazancı elde edemeyebilirsiniz ve bu durum da planlarınızı ertelemenize neden olabilir.

Harcamalarınızı gözden geçirin ve gereksiz harcamalardan kurtulun. Eğer bir freelance işe başlayacaksanız, her ay belli bir miktar gelir elde edeceğiniz fikrini aklınızdan çıkarmalısınız. Maaşınızın tutarsız olacağını göz önüne alın. Size yük olacak, ekstra harcamalarınızı not edin ve varsa gereksiz aboneliklerden çıkın.

Birikim Sizi Rahatlatır

Eğer daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir işe başlıyor ya da önceki işinizi uzaktan yönetebileceğinize emin olamıyorsanız başlangıçta elinizde bir birikim olması sizi güvende hissettirecektir. Acil bir durumla ne zaman karşılaşacağımız belli olmaz. Güvende hissetmek için fazlalık eşyalarınızı satarak işe başlayabilirsiniz. Ne kadar çok eşyanız varsa eşyaların size seyahat boyunca o kadar yük olacağını unutmayın.

Seyahat sigortası yaptırın.

Keyif almak için çıktığınız yolculukta başınıza nelerin geleceğini bilemezsiniz. Bu maceranın hem güzel hem de endişe verici bir tarafı. Seyahatlerinizde sağlığınız ile ilgili yaşayacağınız bir sorun keyfinizi kaçırabilir. Bu nedenle seyahat ettiğiniz her yerde geçerli olacak bir sağlık sigortası yaptırdığınızdan emin olun. Her zaman B ve C planınız olsun. Dijital göçebelik konfor alanından çıkmaktır demiştik ve güzelliği de buradan geliyor. Seyahatlerinizde ne olacağını bilmemek bu seyahatleri keyifli kılan en önemli özellik. Ancak bu aynı zamanda risk almak demek. Bu yüzden her ihtimale karşı B ve C planı yapmış olmak size avantaj sağlar.

İnternet Her Şeyiniz

Uzaktan çalışmak internete bağlı bir iş demektir. Bu yüzden rotalarınızı Wi-Fi hizmetlerine göre oluşturmanız gerekir. Ancak sürekli bunu düşünmek zorunda kalmak keyfinizi kaçırabilir, o yüzden taşınabilir Wi-Fi edinmeyi düşünebilirsiniz. Günümüzde birçok operatör sınırlı ve sınırsız olacak şekilde internet paketleri sunuyor. Sınırsız internetler genelde şarjlı cihazlarla sağlanırken sınırsız internet sunan modemleri araçlarınızın çakmak girişlerinde çalıştırabilirsiniz. İnternet konusunda seçim yaparken ucuz olanı değil maksimum çekim kapasitesine sahip olan seçeneği değerlendirmeyi unutmayın.

Seyahat Ederken Çalışmaya Uygun İşler Nelerdir?

Bedenen orada olmanızı gerektirmeyecek her iş aslında uzaktan çalışmaya uygundur. Yıllardır var olan iş kolları bir kenarda dursun, günümüzde internetin ve dijital platformların bu kadar aktif kullanılır olması birçok yeni iş kolunu da doğurdu. İşte dijital göçebelik için uygun olan bazı iş kolları: Muhasebe, müşteri danışmanlığı, dijital tasarım, fotoğrafçılık, editörlük, pazarlama, proje yönetimi, satış, yazılım, sanal asistanlık, metin yazarlığı ve daha sayılabilecek onlarca mesleği bu alanda değerlendirebiliriz. Öte yandan eğer özel bir yeteneğiniz ya da bilgili olduğunuz bir konu varsa özel dersler verebilir, eğer iyi bir fikriniz varsa sosyal medya satış ağlarını kullanarak satış yapabilir ya da Youtube, Instagram gibi sosyal ağlarda içerik üreterek reklam geliri elde etmeyi değerlendirebilirsiniz.

Ancak unutmayın, uzaktan çalışırken organize ve disiplinli olmanız gerekiyor, aksi halde yaptığınız işler size yük haline gelebilir ve içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Ve bu yola girmeden önce hayatınızda sabır ve zaman isteyen köklü bir değişiklik yaptığınızı unutmayın.


Karavanla seyahat etmeyi düşünenler için hazırladığımız içeriklere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


 

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.