Karavan Hayatı

Karavan ÖTV Oranı Düştü!

Pandemi döneminde gezmeye ve tatile duyulan özlem, insanların alternatif tatil ve seyahat planları oluşturması yönünde bir itki oluşturdu. Özellikle karavanın sunduğu özgürlük ve konfor pek çok kişinin hayallerine karavanı dahil etmesine yol açtı. Karavan ÖTV’leri insanların satın alma sürecinde birkaç kez düşünmelerine neden olsa da resmi gazetede yayınlanan düzenleme ile karavana uygulanan ÖTV oranı düştü. Peki karavan ÖTV oranı kaç oldu?

Karavan ÖTV Oranı Kaç Oldu?

Resmi Gazete’de yeni bir düzenleme yayınlandı ve bu düzenleme ile birlikte %220 olan karavan ÖTV oranı düşerek %45 oldu. Yayınlanan düzenleme ile ilgili Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici “Bu gelişme sonucunda önümüzdeki süreçte yeni bir tatil anlayışı ve yeni müşteri gruplarının oluşumuna, oluşacak karavan turizmi ekosisteminde yer alan parkların gelişmesine, yurt içi ve yurt dışı müşterilerin sayısındaki artışa hep birlikte tanıklık edeceğiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bugüne kadar Türkiye’de motorlu karavan sahibi olma maliyetlerinin ÖTV’nin de etkisiyle yüksek olması sebebiyle karavan satın alma ve kiralama oranları az sayıdaydı. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme ile karavan dışındaki bazı araçların da ÖTV oranı değişti. ATV (her türlü arazide kullanılan araç) ve UTV de (çok amaçlı hizmet aracı) bu değişiklikler içinde yer alıyor. Buna göre, her iki taşıt grubu için de yeni ÖTV oranı yüzde 25 olarak belirlendi.

Yapılan ÖTV indirimi ile yurtdışı pazarından seçeneklerin artacağını, büyük şirketlerin karavan yapmaya başlamaları durumunda, bu indirimin şirketlere büyük fayda sağlayacağı aktarılıyor.

Karavan ÖTV İndirimi Uygulandı Ancak Yerli Üretim Desteklenmiyor

Karavanlardan alınan yüksek ÖTV oranı nedeniyle karavan almak isteyenler çeşitli çözüm yollarına başvuruyordu. Örneğin 5 yaşından eski araçların karavana dönüşümünde ÖTV alınmaması nedeniyle karavan satın almak isteyenler genellikle eski araçları tercih ediyordu. Bu durum, genellikle yüksek kilometreli ve eski teknolojiye sahip araçların karavana dönüştürülerek yollarda bulunmasına neden oluyordu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu (UKKF) Başkanı Leyla Özdağ, ÖTV’deki indirim kararının sektör açısından olumlu olmasına rağmen, yerli üretimi desteklemediğini söyleyerek ekledi “Sektörde ivmelenmenin yaşandığı bir dönemde, yerli üreticiyi destekler nitelikte yerli karavanlara özel bir teşvik de bekliyorduk. Bu olmadı, ama yetkili merciler ile görüşmelerimiz sürüyor.”

Karavana oluşan ilginin artmasıyla birlikte yaşanan bu indirimin hayallerinde karavanda yaşamak olan bireyleri etkileyeceği kesin. Karavan almayı veya aracınızı karavana dönüştürmeyi düşünüyorsanız, karavan yapan firmalara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.