Karavan Hayatı

Karavan Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İçinde bulunduğumuz son yıllarda karavan yapmak birçok insanın hayallerini süslüyor. Fakat buna rağmen karavan yapmaya girişen insanların sayısı bir hayli az. Bu yüzden karavan tutkunuzu biraz daha körükleyebilmek için karavan yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir kısaca anlatmak istedik! İşte, bir karavana sahip olmak isteyenlerin aradığı tüm cevaplar bu yazıda!

Karavan Yapmak Sabır İşidir

Eğer karavanla seyahat etmeye ve bunun için kendinize bir karavan yapmaya karar verdiyseniz öncelikle bunun biraz zahmetli bir iş olduğunu bilmeniz lazım. Böyle detaylı işlerde nelerle karşılaşacağınızı önceden bilmek son derece önemli ki hevesinizi kaybetmeyin.

Araç seçimi, aracın durumu ve aracın iç dizaynı gibi pek çok şeyle ilgileneceksiniz. Bunun yanı sıra dilediğiniz tüm tadilatları bitirdikten sonra elinizdeki araca bir karavan ruhsatı almalısınız. Yani aracınızın içini düzenlemek ve yenilemek başlı başına bir işken bir de ruhsat almak gibi yasal işlemlerle uğraşmak gerekiyor.

Araç Seçimi Bu İşin En Önemli Adımı

Karavan yapımında en önemli aşama doğru araç seçimidir. Piyasada çok sayıda araba modeli yer alsa da bir karavandan beklentiniz neyse ona göre bir araç seçmelisiniz. Eğer karavanın içinde uzun süre yaşamayı planlıyorsanız, tuvalet ve duş gibi gereksinimlere ihtiyaç duyarsınız. Bu yüzden iç hacmi büyük bir araç seçmeniz gerekir. Eğer kısa yolculuklar için kullanacaksanız küçük bir araç ihtiyaçlarınız için daha uygun olabilir. Yani kısacası ihtiyaçlarınızı doğru belirledikten sonra, bütçenizi de düşünerek o ihtiyacı karşılayan bir araba seçmeniz son derece elzem.

İç Donanım Seçimi Bambaşka Bir İş

Karavan yapmak denince işin içine birçok elektronik donanım da giriyor. Karavanda kullanacağınız elektrik donanımlarına karar vermekse oldukça zor olabilir. Bu aşamada da yine bakmanız gereken yer belli: İhtiyaçlarınız! Örneğin karavanı sadece yazın kullanmak için yapıyorsanız bir ısıtıcı ihtiyacınız olmayabilir ve böyle bir harcama yapmanız gerekmez. Ya da sadece kısa gezilerde kullanmayı planlıyorsanız içeride çok kapsamlı bir donanıma sahip olmanız gerekmeyebilir. İşte bu gibi hususları ince eleyip sık dokumanız lazım.

Karavan Yapımı Uzun Soluklu Bir Yoldur

Aracınızı seçtikten sonra aracın içinde mevcut olabilecek pasları ve delikleri temizlemek son derece önemli ve zahmetlidir. Eğer yeni bir araç aldıysanız buna o kadar da takılmanıza gerek yok ama eski bir aracın altından ne çıkacağını hiçbir zaman bilemezsiniz.

Aracın iskeletindeki sorunları hallettikten sonra yalıtım aşamasıyla maceranız başlar. Yalıtım aşamasında kullanacağınız malzemeler bütçenize ve kullanım amacınıza göre karar vermeniz gereken şeylerden bir diğeridir. Ardından gelen mobilya yapımı ise oldukça kapsamlı bir iş olmasıyla bilinir. Eğer mobilyaları kendiniz yapmaya karar verirseniz oldukça meşakkatli bir işe girişiyorsunuz demektir. Ama aracın mobilyalarını bir marangoza yaptırmak da başlı başına başka bir soruna dönüşebilir. O yüzden iyi bir mobilyacı seçmeniz oldukça önemlidir.

İşlevsel ve Minimal Tasarımlar Arayın

Mobilyalarınızı ister kendiniz yapın ister başkası yapsın aracın iç dizaynına karar verirken hem hafif, hem işlevsel hem de size alan kazandıracak seçimler yapmaya özen gösterin. Bu sayede iç alanınız ne kadar küçük olursa olsun o alanı verimli bir şekilde kullandığınız sürece ferah bir ortam yaratma şansınız artar.

Karavan Yapanların Tecrübelerinden Faydalanın

Tüm bu detaylarla ilgili internette sayısız bilgi olduğunu unutmayın! Özellikle aracını karavana çeviren karavanlı gezginlerin bloglarını okuyun ve videolarını izleyin. Bu sayede sayısız fikir edinebilir; kullanılan malzemeler hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ruhsatınızı da aldıktan sonra artık hareket eden eviniz ile dilediğiniz yere gidebilir ve her yeri kendi bahçeniz yapabilirsiniz!

Sitemizden karavan yapan firmaları, karavan projesi çizen firmaları, karavan satan ve karavan kiralayan firmaları görüntüleyebilir; iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. tüm listeleri görmek için buraya tıklayın.


Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Karavanla Doğu Karadeniz Turu

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.