Karavan Hayatı

Karavan Türleri Nelerdir? Hangileri Daha Avantajlı?

Karavanların ilk ortaya çıktığı günden bugüne karavan türleri de büyük bir yol kat etmiştir. Günümüzde her bütçeye ve ihtiyaca göre farklı tiplerde karavanlar bulmak mümkündür. Örneğin bir tesiste yapacağınız kısa bir kamp için ihtiyacınız olan karavan ile uzun soluklu bir tur için ihtiyacınız olan karavan yapısal özellik ve donanım açısından farklılıklar gösterecektir. Hangisinin bütçenize ve amacınıza uygun olduğunu belirlemek için karavan türlerine aşina olmalısınız. Gelin bu karavan türlerine birlikte bakalım.

Çekme Karavan

karavan türleri

Motorlu taşıtlar tarafından başka bir yere çekilerek götürülen, içerisinde yaşamak için gerekli ekipmanın bulunduğu bir karavan çeşididir. Çekme karavanlarda en önemli şeylerden biri motorlu taşıttır. O nedenle karavanı çekecek olan motorlu taşıtın özellikleri de göz önünde bulundurularak bir tercih yapılmalıdır. Unutulmaması gereken ayrıntılardan ilki: Çekme karavan çekmek için çeki demirinin araç ruhsatınıza işlenmesi gerektiği; ikincisi ise karavanın ağırlığının 750 kg aştığında statüsünün değişip periyodik muayeneye tabii olması ve ruhsat alma zorunluluğunun ortaya çıkmasıdır.

Eğer karavanla kısa süreli kamplar yapmayı düşünüyorsanız çekme karavan hareket kolaylığı açısından tercih edilebilir. Örneğin etrafta yapacağınız keşif gezileri için çeki demirini kaldırarak karavanınızı kamp alanında bırakabilirsiniz. Ayrıca motokaravana göre çok daha uygun fiyatlı olup yıllık masrafı daha azdır.

Çekme Karavan Çeşitleri

1)Klasik Çekme Karavan

İçinde genellikle tuvaleti, duşu ve mutfağı bulunur. Küçük motorlu araçlar hariç diğer bütün araçlarla rahatlıkla çekilebilen, büyüklüğüne ve ağırlığına bağlı olarak tek akslı ya da çift akslı olabilen çekme karavanlardır.

2) Gözyaşı römorkları

Motor kapasitesi küçük araçlarla da çekmeye uygun bir römork tipidir. İçinde tuvaleti ve duşu yoktur. 2 kişinin yatmasına izin verecek kadar bir alan vardır ve dışarıdan erişilebilen bir mutfağa sahiptir. Oldukça kompakt ve pratik bir kullanım sağlar.

3) Mini Karavanlar

karavan türleri

Hafif malzemeden yapılan bu karavan tipi daha çok ekonomik olması sebebiyle tercih edilmektedir. İçini isteğinize bağlı olarak yatak ya da diğer ihtiyaçların karşılandığı bir alana dönüştürebilirsiniz.

Motokaravan

karavan türleri

Herhangi bir motorlu taşıtın modifiye edilerek içerisine yaşam modülleri eklenerek ortaya çıkan karavana motokaravan denir. İhtiyaca ve bütçeye göre araba, midibüs, minibüs, otobüs, kamyon ve hatta tır bile modifiye edilip motokaravana dönüştürülebilir. Karavan türleri arasında son yıllarda en çok dikkat çeken karavan türüdür.

Çekme karavanların aksine herhangi bir çekiş sağlayan taşıta gerek kalmaz. Sürücü mahalli ile yaşam alanı aynı şasi üstündedir. Böylelikle aracın içindeki klima, müzik çalar ve benzeri imkanlarından yararlanılabilir.

Çekme karavana göre daha rahat bir şekilde park edilebilir, manevra kolaylığı sağlar. Tüm bu avantajlarının yanında, yıllık vergi, sigorta ücretleri, muayene ücretleri gibi sebeplerden dolayı çekme karavana göre daha masraflıdır.

Motokaravan Çeşitleri

1)Camper

karavan türleri

Campervan olarak da bilinen bu tip karavanlar genellikle ticari araçların karavana dönüştürülmüş halidir. B sınıfı ehliyete sahip kişilerin kolaylıkla kullanabileceği bir karavan çeşididir. Dışarıdan bakıldığında karavan gibi gözükmediği için istediğiniz yerde ilgi çekmeksizin konaklayabilirsiniz.  Kullanılan aracın kapasitesine bağlı olarak mutfak ve banyo gibi imkanlarla donatılabilirler. Birazdan bahsedeceğimiz alkoven tipi karavanlara göre daha kolay manevra imkânı sağlaması da campervan çeşidinin en büyük avantajlarından biridir.

2) Alkoven 

Motokaravanlarda şoför mahalinin bulunduğu kabinin üst kısmında yer alan bir ya da iki kişinin yatmasına imkan tanıyan yataklı bölmeye alkoven denir. Aracın sürücü kabinini oluşturan orijinal yapısı korunacak şekilde alkoven kısmı oluşturulur. Bu bölüm aracın dış kısmından özel malzemeler kullanılarak imal edilip aracın şasesine sabitlenir.

Modifiye edilerek karavana dönüştürülen araçlardan temel farkı ikonik görüntüsüdür. Eğer siz de mevcut aracınızı karavana dönüştürmeyi düşünüyorsanız, alkoven tipi motokaravanların üretiminin sadece yetki belgeli firmalar tarafından gerçekleştirilmesine izin verildiğini unutmayın.

Uyku ve yaşam alanını birbirinden ayırıp rahat bir mekan kullanımı sağlaması ve estetik görüntüsünün yanında alkoven kısmı, yüksekliği artırarak hareket zorluğu ve fazla yakıt tüketimi gibi bazı dezavantajları da beraberinde getirir.


Karavanlar arasında seçim yapmak zor olsa da karavan türleri hakkında bilgi edinmek, amacınıza en uygun karavanı seçmenize yardımcı olacaktır. Peki sizin hayalinizdeki karavan hangisi?

Sitemizden karavan kamp yerlerini, karavan yapan firmaları, karavan projesi çizen firmaları, karavan satan ve karavan kiralayan firmaları görüntüleyebilir; iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. tüm listeleri görmek için buraya tıklayın.

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.