Karavan Hayatı

İlk Karavan Nasıl Ortaya Çıktı? Karavanın Tarihçesi

Karavan; genellikle kamp, tatil gibi çağrışımlar yapsa da kullanımı motorlu taşıtların da öncesine dayanan, yaşam alanı ve bazı olanaklarla donatılmış bir seyahat aracı olarak tanımlanabilir. Uzun yolculuklarda ev konforunu beraberinde taşıma fikri insanlara oldukça çekici gelmiş ve bununla ilgili ilk karavan modifikasyonları at arabaları üzerinde denenmiştir.

Tarihte İlk Karavan Yolculuğu

ilk karavan

Tarihte bilinen ilk karavan yolculuğu 1885 yılında Dr. William Gordon Stables tarafından “The Wanderer” adlı karavanla gerçekleştirildi. Aynı zamanda Vikyoryen dönemin popüler bir yazarı olan Doktor Stables at gücünden faydalanarak yaptığı bu karavan yolcuğuyla 1400 Mil yol kat etti. 1. Dünya Savaşından sonra motorlu araçların toplumun üst kesimlerinin gündelik hayatına girmesiyle birlikte arabayla çekilen ilk karavanlar İngiltere’nin Birmigham şehrinde Eccle adı altında  1919 yılında üretilmeye başladı.

Tatil Problemi Çözüldü!

Her ne kadar pahalı olsa da “Tatil Problemi Çözüldü” sloganıyla yapılan reklamlar sayesinde yeni seyyar yaşam alanı motorlu araç sahiplerinin ilgisini çekti ve firmanın siparişleri günden güne arttı. Ardından 2. Dünya Savaşı döneminde alım gücünün düşmesiyle birlikte neredeyse hiç sipariş alamayan Eccle, ordunun ihtiyaçları doğrultusunda karavan üretmeye başlayarak ayakta kaldı. Savaş sonrası dönemde üretim olanaklarının artması, motorlu araçların sadece belli bir kesimin sahip olabildiği ayrıcalık olmaktan çıkması ve fiyatların düşmesiyle birlikte 60’lı ve 70’li yıllarda karavan çok daha geniş kitlelerce kullanılıp, yaşam tarzı olarak benimsendi.

ilk karavan

Ev konforunu ve imkanlarını istedikleri her yere götürebilme imkanı daha çok sayıda insanın kıta ya da dünya turu yapmasına zemin hazırladı. Bu hareketlilik sonucunda oluşan yaşam kültürü etrafında birleşen insanlar tarafından karavan kulüpleri kuruldu; rotalar üzerinde tesisler faaliyete geçirildi. Buradan da anlaşılacağı üzere kullanılmaya başladığı 19. yüzyıldan itibaren karavan sadece bir ulaşım aracı olarak kalmamış aynı zamanda insanların sosyo kültürel ve ekonomik faaliyetlerini etkilemiş, dünyaya bakış açılarını şekillendirmiştir.

Her kulvarda konforun ön plana çıktığı günümüzde, karavanalar da üretim teknolojileri sayesinde sürekli yenilenerek kompakt fakat son derece konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Bu konforlu ve kompakt alanlar amaca ve bütçeye bağlı olarak üreticilere özel olarak tasarlatılabiliyor ya da hali hazırdaki prototip örneklerden seçilebiliyor.

Günümüzde Karavan

Günümüzde karavan kullanımı daha çok seyahat ve tatil amaçlı yapılıyor olsa da karavanı bir yaşam alanı olarak kullananların sayısı da bir hayli fazladır. Özellikle yurtdışında daha fazla insan tarafından tercih edilen bu yaşam tarzı artık ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış görülüyor. İçinde bulunduğumuz günün koşullarında her türlü aracı kolaylıkla karavana dönüştürebilir; ihtiyaçlarınıza uygun tipte üretilmiş karavanlar bulabilirsiniz.

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.