Karavan Hayatı

Karavan İçin ÖTV Vergisi

Aracını karavana dönüştürecek olanlar için en büyük sorunlardan biri ÖTV vergisi. Çünkü ÖTV devreye girince karavan dönüşümünde bütçe artıyor. Eğer aracınızı karavana dönüştürecekseniz karavan için ötv vergisi konusunda dikkatli olmanız gerekir. ÖTV söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir merak ediyorsanız, sizin için basitçe açıklamaya çalıştık.

ÖTV Nedir?

Özel Tüketim Vergisi, Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında, 2002 yılında yürürlüğe girmiş bir vergidir. Amacı tüketimi azaltarak çevreye verilen zararı en aza indirmektir.

Karavan Dönüşümünde Beş Yaş

Peki karavan için beş yaş sınırı nedir? Türkiye’de karavana dönüştürülecek veya kullanılacak beş yaşından küçük araçların tümü ÖTV’ye tabiidir. Bu nedenle aracını karavana dönüştürerek karavan sahibi olmak isteyen kişiler satın alma yaşında beş yaşından büyük olan araçları tercih etmektedir. Bu sayede karavana dönüşüm için ÖTV ödeme zorunluluğundan kurtularak yüksek maliyetlerden kaçınabilirsiniz.

Beş Yaşından Küçük Araçlarda Karavan İçin ÖTV

Eğer beş yaşından küçük bir aracı karavana dönüştürmeyi düşünüyorsanız, 2000 cc motor ve üzeri bir ticari araç (VW Crafter, Mercedes Sprinter, Fiat Ducato, Ford Transit vb.) satın alırsanız başlangıçta %4’lük bir ÖTV ödemek zorunda kalacaksınız. Araç sınıfı başlarken N1 karavan dönüşüm protokolü yapılması durumunda ÖTV ücreti %160’lara çıkacaktır. Satın alınan araç M1 sınıfına dönüştüğünde neredeyse kendi fiyatının bir buçuk katına çıkmış olur. Araç 2000 cc’den daha küçük bir motora sahipse, otomobillerde olduğu gibi ÖTV oranı %110 olacaktır.

Beş yaş sınırı dolayısıyla karavan için ÖTV uygulaması araç karavana dönüştürüldüğü için değil, binek bir araca yani M1 pozisyona dönüştüğü için gerçekleşir.

Araç Yaşı Trafiğe Çıkışa Göre Mi Modeline Göre Mi Hesaplanır?

Araç yaşı model yılında göre belirlenir. Trafiğe geç çıkan ikinci el ya da sıfır bir araç satın alarak karavana dönüştürmek araç beş yaşını doldurduğu takdirde karavan için ÖTV ödenmeden karavan ruhsatı satın alabileceğiniz anlamına gelir. Yani 2015 yılında üretilen ancak hiç trafiğe çıkmamış bir araç, eskiden trafiğe çıkan bir araç gibi ÖTV’den muaf olarak karavana dönüştürülür.

Bu yazının karavan için beş yaş sınırı nedir diye soran okuyucularımız için faydalı olmasını umuyoruz. Eğer aracınızı karavana dönüştürmek ya da bir karavan satın almak isterseniz sitemizde yer alan firmaları buraya tıklayarak listeleyebilir; haritada görüntüleyebilir ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

 

Comments

  • Murat Yücel GÜNEL

    Rica etsem engellilerin motor karavan almasıyla ilgili bilgiler verirmisiniz.

    12/01/2022

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.