Karavan Hayatı

Çekme Karavan Mı Motokaravan Mı?

Eğer bir karavan almaya karar verdiyseniz ve karavan ile ilgili araştırmalara başladıysanız ilk karşınıza çıkacak konulardan biri çekme karavan ve motokaravan arasındaki farklar olabilir. Bu noktada yaşayacağınız kararsızlıkları ve kafa karışıklıklarını gidermek için çekme karavan mı motokaravan mı sorunuza cevap olacak bu yazıyı sizler için hazırladık. Gelin hep birlikte çekme karavan ve motokaravan karşılaştırmasını inceleyelim.

Yönetmelikte Motokaravan

Motokaravanlar ilk baktığınızda karavan olduğunu anlayabileceğiniz, aracın kullanıldığı alan ile yaşam alanının birlikte olduğu, panelvan şekilli araçlardır. Yasal yönetmelikte “motokaravan, en az koltuklar ve masa, koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı, yemek pişirme imkanları ve depolama/saklama imkanları gibi bölümleri kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır” şeklinde tanımlanır.

Güncel yasal düzenlemeye göre motorlu karavanlar için ağırlığı fark etmeksizin ruhsat alma zorunluluğu vardır. Ruhsat alabilmek için elinizde aracınıza özel onaylı bir proje gerekir. Bu projede yönetmelikte motokaravanlar hakkındaki maddede anlatılan unsurların yer alması gerekir. Yani aracınızda koltuk, masa, yatak, mutfak ve depolama alanlarını içeren bölümler olmalıdır. Tabii motokaravanınız varsa motorlu taşıt vergisi de ödemeniz gereken bir masraf olarak karşınıza çıkar. Ayrıca her sene muayeneden geçmesi gerektiğinden motokaravanınız için bütçenizden her yıl muayene ücreti ayırmanız gerekir.

Kendiniz bir motokaravan yapmak isterseniz, bir konuya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor: Aracınız beş yaşından küçükse motokaravana dönüştürmek için bu masraflara ek olarak ÖTV ödemesi de yapmanız gerekecek. O yüzden dönüştürmek için alacağınız araçların 5 yaş kuralından muaf olduğundan emin olmanız önemlidir.

Yönetmelikte Çekme Karavan

Çekme karavanların vergi yükü ve maliyeti motokaravanlar kadar yüksek değildir. Dolu ağırlığı 750 kg’dan az olan bir çekme karavan satın aldığınızda ayrıca düşünmeniz gereken şeyler motokaravana kıyasla daha az olacaktır. Çekme karavanlar ruhsat gerektirmediğinden ek masrafları yoktur. Ruhsat yalnızca şahsi eşyalarla dolu ağırlık 750 kg üzerine çıktığında gerekli olmaktadır. Dolu ağırlığı 750 kg üzerinde olan çekme römorkların ruhsat zorunluluğu vardır. Römorkların fren sistemi olduğu için yıllık muayene zorunluluğu da vardır ancak genel olarak motokaravanlar kadar masrafları olmadığını söylemek mümkündür.

Çekme Karavan ve Motokaravan Karşılaştırması

  • Çekme karavan fiyatları genelde motorlu karavanlardan daha uygundur.
  • Çekme karavan kullanımı motokaravana göre daha zor kabul edilir.
  • Motokaravan için tek bir araç satın alınır. Çekme karavan için karavanı çekebilecek başka bir araca daha ihtiyacınız vardır.
  • Dolu ağırlığı 750 kg’dan az ise çekme karavanlar için ruhsata ihtiyaç yok iken ağırlığı fark etmeksizin motokaravanlar için ruhsat zorunluluğu vardır.
  • Motokaravanların yıllık vergi masrafı vardır. Çekme karavanların yıllık vergi masrafı yoktur.
  • Hazır motokaravan almak yerine bir aracı dönüştürmeyi planlıyorsanız, aracınız 5 yaşından küçükse yüksek miktarda ÖTV farkı ödemeniz gerekir. Çekme karavan için böyle bir vergi gerekli değildir.
  • Motokaravanlar çekme karavanlara göre daha bağımsızdır.
  • Bazı karavan kamp alanlarında çekme karavan söz konusu olduğunda araç için ayrı karavan için ayrı ücret ödemek gerekebilir.
  • Çekme karavanı olanlar bir yere gidip konakladıklarında karavanı sabit bir yere park edip araçları ile gezebilir. Ancak motokaravan için bu durum geçerli değildir.

Çekme karavan ve motokaravan karşılaştırması konusunu aşağı yukarı bu şekilde özetleyebiliriz. Sizin için hazırladığımız bu bilgileri göz önünde bulundurarak size en uygun aracı seçip karavan hayatının keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Karavan almak ya da karavan almadan önce karavan kiralayarak deneyimlemek isterseniz buraya tıklayarak Türkiye’nin dört bir yanındaki karavan firmalarını bir arada görebilirsiniz.

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.