Karavan Hayatı

Soğuk Havalarda Karavan ile Seyahat

Havalar soğuyor, peki soğuk havalarda karavan ile seyahat etmek istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz? Karavanda yaşam her mevsimde farklı güzelliklerle beraber dikkat edilmesi gereken farklı detayları da beraberinde getiriyor. Gelin bu yazımızda havalar soğuk olduğunda karavanda nasıl seyahat edebilirsiniz birlikte bakalım.

Karavanınız Soğuk Hava Koşullarına Uygun Mu?

Soğuk havalarda karavan ile seyahat etmek istiyorsanız, aracınızın bunun için uygun olduğundan emin olmalısınız. Kış lastikleri, zincirler, yalıtım ve ısıtma gibi konuları öncelikleriniz arasına alın.

Güzel bir dağ yolunda seyahat ederken gece konaklamak için seçtiğiniz alanda sabahın ilk ışıkları ile toprak çamura dönmüş veya tekerlerinizin etrafı kar ile kaplanmış olabilir. Seyahatinize gölge düşürmek istemiyorsanız aracınızda kürek ve belki tekerlerinizin altına koyabileceğiniz bir tahta parçası işinizi görebilir. Temkinli olmakta fayda var, aksi takdirde keyif almak için çıktığınız yolculuk eziyete dönebilir.

Dışarısı zaten yeterince soğukken eğer aracınızın yalıtımı iyi değilse çadırda kalmaktan farksız bir deneyim yaşayabilirsiniz. Her ihtimale karşı soğuk havalarda aracınızda kış için uyumlu bir uyku tulumu bulundurmanızı tavsiye ederiz. Aracınızın yalıtımına güveniyorsanız battaniye veya yorgan da iş görecektir.

Yola çıkmadan önce aracınızın soğuk havalara uygun bakımını yaptırmayı unutmayın. Havalandırma sistemi, yalıtım kontrolleri, lastik ve genel kontroller siz yola çıkmadan yaşayabileceğiniz aksilikleri önlemenin en risksiz yoludur. Tesisat kontrolünü sakın atlamayın, donmuş borularla karşılaşmayı istemezsiniz. Karavan yapım aşamasında eğer boruları araç içerisinde tuttuysanız bir adım öndesiniz demektir.

Ayrıca su tanklarınızı havalar henüz soğumamışken boşaltıp temizlemek donma ihtimaline karşı almak isteyeceğiniz önlemlerden biri olabilir.

Eğer kış aylarında gökyüzünde sürekli bulutların olduğu, sert hava koşullarının yoğun sürdüğü yerlere seyahat etmeyi düşünüyorsanız güneş panellerinizi kontrol etmelisiniz. Güneş ışığını az alan bir yerde konaklayacaksanız aracınızın gölgede değil güneş alan bir yerde konumlanmasını sağlayın. Daha az gün ışığı daha az pil şarjı demektir. Pillerinizi şarjlı tutmak kışın hiç olmadığı kadar önemlidir.

Soğuk Havalarda Karavanda Nasıl Vakit Geçirebilirsiniz?

Kayak yapmak gibi kış sporları ile ilgileniyorsanız veya bir göl kenarında ya da dağın zirvesinde yağmurlu, karlı orman görüntüsünü izlemekten hoşlanıyorsanız, soğuk havalar karavanınızda vakit geçirmek için size ekstra zevk verecektir. Ormanda yürüyüş yaptıktan, kış sporları yapıp eğlendikten sonra karavanınıza girip sıcak bir battaniyenin altından doğayı izlemek, ısıtıcınızı açıp kahvenizi yudumlarken kitap okumak paha biçilemez bir deneyim sunar.

Yola çıkmadan önce bilgisayarınıza dizi bölümleri veya filmler indirmek, aylardır okumak isteyip de fırsat bulamadığınız bir kitabı yanınıza almak, dinlediğiniz bir şarkıcının albümünü edinmek karavanınızda vakit geçirmeyi keyifli hale getirebilir.

Aileniz ya da arkadaşlarınız ile yola çıkmayı düşünüyorsanız kalabalık bir ekiple karavanın içerisinde oyun oynamak da keyifli olacaktır. Yola çıkmadan önce beğenebileceğiniz kutu oyunlarına bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Eğer çevrimiçi çalıştığınız bir işiniz varsa güneşli saatlerde işinizi yapmak yerine güneş batarken işinizin başına geçmek, battaniyeye sarılmış bir şekilde sıcak çayınızı yudumlarken işlerinizi halletmek size keyif verir.

Ayrıca unutmayın, kapılar ve pencereler kapatıldığında, karavanınızda yemek pişirirken içerinin ısısını çok hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Konaklayacağınız Yer ile İlgili Önden Bilgi Edinin

Sıcak havalara kıyasla soğuk havalarda seyahat edenlerin sayısındaki azalma nedeniyle karavan kamp alanları, parklar ve tesisler kapalı olabilir. Bunu düşünerek seyahat rotanızda konaklamayı düşündüğünüz tesisler varsa gitmeden önce arayıp bilgi almak iyi olacaktır.

İşletmelerde konaklamak istemiyorsanız bu sizin için sorun teşkil etmeyecektir. Ancak o zaman da gideceğiniz yerlere varmadan önce temel ihtiyaçlarınızı şehir merkezlerinden temin etmeyi unutmayın.

Soğuk havalarda karavanınızla seyahat edecekseniz önceden plan yapmak önemlidir. Yol koşullarını, hava durumunu ve haritaları kontrol edin.

 


Soğuk havalarda konaklayacak yerler arıyorsanız Türkiye’deki karavan kamp alanlarına buradan ulaşabilirsiniz.


 

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.