Karavan Hayatı

Karavan Vergisi 2022 Yılında Ne Kadar?

Bir karavana sahip olduğunuzda düzenli masraf hanesinde en üst sırayı karavan vergileri alır. Ancak çekme karavan kullanıcılarının 2022 yılında da bu masraftan muaf olduğunu belirtmeliyiz. Çekme karavanlar için karavan vergisi 2022 yılında da sıfır olarak belirlendi. Yani, çekme karavanın ağırlığı her ne olursa olsun vergiden muaf. Trafikte seyretmesine rağmen motorsuz olması edeni ile ek vergi yüküne sahip olmayan çekme karavan, bu anlamda kullanıcılarının yüzünü güldürüyor. Ancak elbette çekme karavan için kullanacağınız yüksek motor gücüne sahip aracınızın 2022 yılı MTV dilimini kontrol etmelisiniz. Motokaravan vergisi 2022 listelerinde, hemen her yıl olduğu gibi 750 kilogram üstü karavanlar için farklı motor güçlerine ve farklı yaş aralıklarına göre farklı vergiler karşımıza çıkıyor. 0 km ile 6 yaş arasındaki motokaravanlar için karavan vergisi, daha yaşlı motokaravan modellerine göre oldukça yüksek. 16 yaşından daha eski motokaravanlarda karavan vergisi 2022 fiyatları hala cazibesini koruyor.

En düşük karavan vergisi, 509 lirayla 1900 santimetreküp ve altı motora sahip 16 yaşından büyük karavanlara ait. Eğer sıfır bir motokaravan almayı düşünüyorsanız ve motor hacmi 1900 santimetreküpün üzerindeyse ödeyeceğiniz karavan vergisi 2022 yılı için 2.075 lirayı buluyor.

2022 Yılında Karavanda ÖTV Ne Kadar?

Karavan severlerin en çok mağdur olduğu vergilerden olan özel tüketim vergisi 2022 yılına kadar yüzde 220 olarak uygulanıyordu. Son derece yüksek olan bu oran, karavan taleplerinin de düşük kalmasına neden oluyordu. 2022 yılına gelindiğinde ÖTV oranı karavanlar için %45’e indirildi. Bu durum, karavan fiyatlarının düşmesine ve karavan taleplerinin artış göstermesine katkıda bulundu. 

Karavanda ÖTV oranlarının düşüşü hem karavan kiralama fiyatları hem de karavan satış fiyatları üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahip. Karavan sahibi olmak isteyenler, satın alacakları karavanın %45 oranında hesaplanacak özel tüketim vergisine ek olarak her yıl belirlenen tutarlarda motorlu taşıtlar vergisini de ödemeleri gerekiyor. Sahip olduğunuz karavanınızın hangi vergi diliminde olduğunu kontrol edebilmek için, ruhsatında yer alan motor gücüne ve trafiğe çıkış tarihine göre, karavan vergisi 2022 listesine göz atabilirsiniz.  


Türkiye’de konaklayabileceğiniz birbirinden farklı yerlerdeki karavan kamp alanlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.