Karavan Hayatı

Karavan İçin Araç Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahatleri daha konforlu hale getirmek için karavan satın almak veya karavan yapmak artık birçok kişinin hayali. Gitmek istediğiniz her yerde evinizin de sizinle olduğunu bilmek tarif edilemez bir güven veriyor. Bu rehberi okumaya başladıysanız hayallerinizi süsleyen bir karavan arayışında olabilirsiniz. Biz de kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için buradayız!

Okuduğunuz rehberde karavan için en uygun aracı nasıl seçeceğiniz, araçlar arasındaki farkların ne olduğu, iç donanımda kullanabileceğiniz ekipmanlara yönelik detaylar, karavanınızın iç tasarımını hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiği, elektrik tesisatının incelikleri, su tesisatı kurarken karşınıza çıkacak farklı tercihler gibi konulara dair fikir edinebilir; farklı ürün seçenekleri arasından sizin için en uygun olanı seçerek karavan yapımına başlayabilir ya da satın alırken soracağınız soruları belirleyebilirsiniz.

Zamanla gelişen teknoloji ile karavan yapımında kullanılan yeni ürünlerin veya tekniklerin ortaya çıktığı durumlarda bu rehberin sürekli güncellendiğini de belirtmek isteriz.

Çekme Karavan ve Motor Karavanın Avantaj ve Dezavantajları

 • Dolu ağırlığı 750 kg’dan az olan çekme karavanlar için ruhsata ihtiyaç yok iken ağırlığı fark etmeksizin motor karavanlar için ruhsat zorunlu.
 • Çekme karavanlar, motorlu karavanlara göre daha uygun fiyatlı.
 • Çekme karavanların yıllık vergi masrafı yok. Motor karavanların ise var.
 • Çekme karavanların kullanımı motor karavanlara göre daha zor kabul edilebilir.
 • Kendi aracınızı dönüştürmeyi planlıyorsanız ve aracınız 5 yaşından küçükse ÖTV farkı ödemeniz gerekiyor. Çekme karavan için ise gerekli değil.
 • Motor karavan aldığınızda tek bir araç alırken çekme karavanı çekebilmek için uygun başka bir araca daha ihtiyaç duyarsınız.
 • Yola çıktığınızda etrafı gezmek için çekme karavanınız varsa karavanı sabit bir yerde bırakıp aracınızla gezebilirsiniz. Ancak motor karavan sahipleri gittikleri çevrelerde gezebilmek için genellikle bisiklet motosiklet veya scooter taşırlar.
 • Bazı karavan kamp alanlarında çekme karavanınız varsa araç için ayrı karavan için ayrı ücret ödemeniz gerekebilir.

 

UYGUN ARAÇ SEÇİMİ

Karavana dönüştürdüğünüz bir araçla seyahat etmek ya da o araçta yaşamak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey aracı doğru seçmek olmalı. Genellikle sosyal medyada karavan sahiplerinin benzer araçları karavana dönüştürdüklerini görüyoruz. Ancak piyasada oldukça farklı tip ve modelde araçlar mevcut. Peki bu kadar araç arasından size en uygun olanını nasıl seçeceksiniz?

Size uygun ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir araç bulmak için her detayı incelerken kendinizi strese sokabilirsiniz. Her aracın kendine göre avantajları ve dezavantajları olduğunu unutmayın. Mükemmel bir araç olmadığını, her isteğinizi karşılayacak bir aracın henüz üretilmediğini hatırlamakta fayda var. Kimi araçların genişliği sizi cezbedecekken bazılarının da konforlu ancak küçük olması ilginizi çekebilir. Baktığınız araçlardan birinin performansının yüksek olması sizi etkilese de fiyatları bütçenizin çok üzerinde olabilir. Bir aracı geniş olduğu için tercih ettiğinizde seyahat ederken konforu ile ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Kısacası, seçeceğiniz aracın en mükemmel araç olmayabileceğini ve hangi aracı seçerseniz seçin deneyimlerken mutlaka bir dezavantajı ile karşılaşabileceğinizi unutmayın. Size en uygun imkanları sunan ve sizin için en az dezavantaja sahip aracı seçmeniz; deneyimlerken karşınıza çıkabilecek dezavantajları avantaja dönüştürebilmeyi öğrenmeniz gerekebilir.

Benim için uygun aracı nasıl seçeceğim?

Hangi aracın size uygun olduğunu araştırırken dikkat etmeniz gereken iki önemli başlık var: beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız. Bu süreçte size kendinize sorabileceğiniz sorular hazırladık. Doğru aracı bulabilmeniz konusunda size yardımcı olabilecek bu soruları cevaplarken bir kağıda not almanızı tavsiye ederiz. Hatta zaman içerisinde aynı sorulara tekrar bakarak araştırmaya devam ederken değişen fikirlerinizi görmek için cevaplarınızı güncellemenizde de fayda var.

İzlediğiniz her yeni video, okuduğunuz her yeni yazı ya da incelediğiniz her bir karavandan sonra fikirleriniz değişebilir veya yeni arayışlar içerisinde olabilirsiniz.

Araç seçerken sormanız gereken sorular

 • Bütçeniz ne kadar? Araç almak ya da araç dönüştürmek için ayırdığınız bütçe yaklaşık ne kadar? Bu soruya verdiğiniz yanıt bakacağınız araçların sayısını azaltacaktır.
 • Alacağınız aracı ne sıklıkla kullanacaksınız? Eğer aracı sürekli kullanacaksanız iç tasarımını pratik ve yaşamayı kolaylaştırıcı şekilde düzenlemeniz gerekebilir. Ancak belli aralıklarla kullanacaksanız belki sizin için görsel estetik pratiklikten daha önemli olabilir.
 • Aracınızı hangi mevsimlerde kullanmayı planlıyorsunuz? Bu sorunun yanıtı aracınızla ilgili yapacağınız seçimleri ve araç dönüşüm bütçenizi doğrudan etkileyecek faktörlerden biri. Örneğin aracınızı sadece sıcak havalarda kullanmayı planlıyorsanız araç içi ısıtıcı için çok fazla bütçe ayırmanıza hatta ısıtıcı kullanmanıza bile gerek olmayabilir. Yaz ya da kış fark etmeksizin ısıyı içeride tutabilmek ve dışarıdaki ısıdan içerinin en az etkilenmesini sağlamak için yalıtıma önem vermenizde fayda var.
 • Boş alan ihtiyacınız ne kadar olacak? Karavanın içinde ne kadar zaman geçireceğiniz ile birlikte değerlendirebileceğiniz bir soru. Karavanın içinde fazla vakit geçireceğiniz gezi planları yapıyorsanız geniş alanlara ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Ruhsat almayı düşünüyor musunuz? Eğer düşünmüyorsanız karavanınızın eski haline dönüştürülebilir durumda olması gerekiyor. Bu konu da araç seçiminizi etkileyecek faktörlerden bir diğeri.

Karavan Kiralamaktan Çekinmeyin

Eğer araştırma yaparken birkaç model arasında kararsız kaldıysanız size en çok uyan karavana yakın bir aracı denemeyi düşünebilirsiniz.

Kendiniz karavan yapmak istiyorsanız karar vermeden önce birkaç karavan çeşidini deneyerek yapım aşamasında boşa para harcamaktan kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kayıt ol

Bir hesabınız var mı?


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.